• Publikasiya tarixi2025-11-12 12:03:00
2025-ci ilin oktyabr ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı, eləcə də digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 962 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 173-ü məlumat üçün olmaqla 829 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 15-i məlumat xarakterli olmaqla 121 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı cəmi 2 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı 10 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 387-si Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (11 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 5 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 382 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 188 məlumat xarakterli müraciətdən 61-i qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 21 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 55 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 22 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 40 inzibati xəta haqqında işə baxılıb və  inzibati tənbeh vermə haqqında qərarlar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 90 nəzarət tədbiri keçirilib.
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 69 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 28 müəssisədə 64 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

• Publication date2025-11-12 12:03:00
In October 2025, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 962 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 829 were related to electricity supply, including 173 of informational nature. There were 121 appeals regarding natural gas supply, with 15 of them being informational. The Agency received a total of 2 appeals regarding heat supply. Meanwhile, 10 appeals concerned other issues.
Out of the appeals received, 387 were investigated and responded by the Agency (11 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action), and 5 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 382 appeals are under consideration. Sixty-one of the 188 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
Commissioning certificates were issued for electrical units installed in 21 new and reconstructed facilities, as well as those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 55 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 22 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC.
A total of 40 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence, and decisions were taken to impose administrative disciplinary actions.
Additionally, 90 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations, and utilization of electricity.
Sixty-nine control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the Agency evaluated the professional knowledge of 64 electrotechnical staff members and individuals responsible for electrical facilities at 28 enterprises. The assessment focused on technical operation and safety rules, and methodological assistance was provided to the relevant individuals.