• Publikasiya tarixi2025-10-08 09:45:00
Müraciətlərdən 338-i Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (15 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 2 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 422 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 159 məlumat xarakterli müraciətdən 85-i qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 10 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 61 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 19 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 28 inzibati xəta haqqında işə baxılıb və  inzibati tənbeh vermə haqqında qərarlar qəbul olunub.
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 75 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 24 müəssisədə 56 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

• Publication date2025-10-08 09:45:00
Out of the appeals received, 338 were investigated and responded by the Agency (15 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action), and 2 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 422 appeals are under consideration.  Eighty-five of the 159 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
Commissioning certificates were issued for electrical units installed in 10 new and reconstructed facilities, as well as those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 61 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 19 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC.
A total of 28 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence, and decisions were taken to impose administrative disciplinary actions.
Additionally, 88 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations and utilization of electricity.
Seventy-five control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the Agency evaluated the professional knowledge of 56 electrotechnicians and personnel responsible for electrical facilities at 24 enterprises. The assessment focused on technical operation rules and safety, with methodological assistance provided to the relevant individuals.