EMTA fəaliyyət istiqamətlərinə dair 2026-cı ilin aprel ayı üzrə nəticələri açıqlayıb
2026-cı ilin aprel ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı, eləcə də digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 1156 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 193-ü məlumat üçün olmaqla 1011 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 13-ü məlumat xarakterli olmaqla 133 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı 1-i məlumat üçün olmaqla cəmi 4 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı 8 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 510-u Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (13 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 5 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 434 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 207 məlumat xarakterli müraciətdən 121-i qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 14 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 17 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 16 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 53 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 50 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 3 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 102 nəzarət tədbiri keçirilib.
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 73 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 29 müəssisədə 102 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

AERA releases activity results for April 2026
In April 2026, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 1,156 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 1,011 were related to electricity supply, including 193 of informational nature. There were 133 appeals regarding natural gas supply, with 13 of them being informational. The Agency received a total of 4 appeals regarding heat supply, including 1 of informational nature. Meanwhile, 8 appeals concerned other issues.
Out of the appeals received, 510 were investigated and responded by the Agency (13 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action), and 5 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 434 appeals are under consideration. Some 121 of the 207 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
Commissioning certificates were issued for electrical units installed in 14 new and reconstructed facilities, as well as those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use.
Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 17 approved projects.
At the same time, inspection of the technical condition of 16 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC.
A total of 53 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Of these, administrative disciplinary actions were imposed in 50 cases, and proceedings were terminated in 3 cases.
Additionally, 102 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations, and utilization of electricity.
Seventy-three control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the Agency carried out professional knowledge assessments regarding technical operation and safety regulations, covering 102 electrotechnical staff members and individuals responsible for electrical facilities at 29 enterprises. Following the assessments, recommendations were issued to strengthen professional knowledge, and methodological guidance was provided to the relevant individuals.