2026-cı ilin fevral ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı, eləcə də digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 1492 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 182-si məlumat üçün olmaqla 1298 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 18-i məlumat xarakterli olmaqla 173 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı 1-i məlumat üçün olmaqla cəmi 12 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı 1-i məlumat üçün olmaqla cəmi 9 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 643-ü Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (11 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 3 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 644 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 202 məlumat xarakterli müraciətdən 111-i qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 20 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 36 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 7 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 41 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 40 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 1 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 36 müəssisədə 82 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

In February 2026, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 1,492 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 1,298 were related to electricity supply, including 182 of informational nature. There were 173 appeals regarding natural gas supply, with 18 of them being informational. The Agency received a total of 12 appeals regarding heat supply, including 1 of informational nature. Meanwhile, 9 appeals concerned other issues, with 1 of them being informational.
Out of the appeals received, 643 were investigated and responded by the Agency (11 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action), and 3 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 644 appeals are under consideration. Some 111 of the 202 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
Commissioning certificates were issued for electrical units installed in 20 new and reconstructed facilities, as well as those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use.
Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 36 approved projects.
At the same time, inspection of the technical condition of 7 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC.
A total of 41 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Of these, administrative disciplinary actions were imposed in 40 cases, and proceedings were terminated in 1 case.
Additionally, 88 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations, and utilization of electricity.
During the reporting period, the Agency carried out professional knowledge assessments regarding technical operation and safety regulations, covering 82 electrotechnical staff members and individuals responsible for electrical facilities at 36 enterprises. Following the assessments, recommendations were issued to strengthen professional knowledge, and methodological guidance was provided to the relevant individuals.