2026-cı ilin may ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı, eləcə də digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 929 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 116-sı məlumat üçün olmaqla 800 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 9-u məlumat xarakterli olmaqla 110 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı cəmi 5 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı 1-i məlumat üçün olmaqla 14 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 347-si Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (18 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 3 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 453 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 126 məlumat xarakterli müraciətdən 61-i qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 10 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 23 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 2 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 29 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 28 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 1 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 81 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 36 müəssisədə 114 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

In May 2026, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 929 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 800 were related to electricity supply, including 116 of informational nature. There were 110 appeals regarding natural gas supply, with 9 of them being informational. The Agency received a total of 5 appeals regarding heat supply. Meanwhile, 14 appeals concerned other issues, including 1 of informational nature.
Out of the appeals received, 347 were investigated and responded by the Agency (18 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action), and 3 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 453 appeals are under consideration. Some 61 of the 126 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
Commissioning certificates were issued for electrical units installed in 10 new and reconstructed facilities, as well as those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 23 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 2 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenergy OJSC and Azerishig OJSC.
A total of 29 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Of these, administrative disciplinary actions were imposed in 28 cases, and proceedings were terminated in 1 case.
Additionally, 81 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations, and utilization of electricity.
During the reporting period, the Agency carried out professional knowledge assessments regarding technical operation and safety regulations, covering 114 electrotechnical staff members and individuals responsible for electrical facilities at 36 enterprises. Following the assessments, recommendations were issued to strengthen professional knowledge, and methodological guidance was provided to the relevant individuals.