• Publikasiya tarixi2024-05-08 10:15:00
Cari ilin aprel ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 578 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 55-i məlumat üçün olmaqla 519 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 11-i məlumat xarakterli olmaqla 53 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı cəmi 2 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı 1-i məlumat üçün olmaqla 4 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 233-ü Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (4 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib), 1 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 277 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 67 məlumat xarakterli müraciətdən 22-si qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 22 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 31 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 21 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 14 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 11 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 3 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 103 nəzarət tədbiri keçirilib. Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 80 nəzarət tədbiri keçirilib.
15 “ASAN xidmət", 3 “ASAN Kommunal” mərkəzi və 3 KOB evində (Kiçik və orta biznes evləri) fəaliyyət göstərən Texniki Şuralara sahibkarlıq obyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı daxil olan 225 müraciət qəbul edilərək icra olunub.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 20 müəssisədə 52 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

• Publication date2024-05-08 10:15:00
In April 2024, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 578 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 519 were related to electricity supply, including 55 of informational nature. There were 53 appeals regarding natural gas supply, with 11 of them being informational. The Agency received a total of 2 appeals regarding heat supply. Meanwhile, 4 appeals concerned other issues, with 1 of them being informational.
Out of the appeals received, 233 were investigated and responded by the Agency, 4 appeals were forwarded to relevant institutions for further consideration and action, and 1 appeal was executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 277 appeals are under consideration. Twenty-two of the 67 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
During the reporting period, commissioning certificates were issued for electrical units installed in 22 new and reconstructed facilities, as well as in the facilities with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 31 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 21 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenerji OJSC and Azerishiq OJSC.
Fourteen administrative offense cases were considered in line with the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Administrative disciplinary actions were taken in 11 cases, whereas in three cases, the decision was made to terminate the proceedings.
Additionally, 103 control measures were conducted to assess the technical operation of electrical installations, adherence to safety rules, and electricity usage. Eighty control measures were implemented to ensure compliance with efficient gas utilization, “Gas Usage Rules”, and the reliable operation of gas facilities, as well as other regulatory acts.
Furthermore, 225 requests for connecting entrepreneurial facilities to the electrical grid, sent to Technical Councils in 15 “ASAN Service” centers, 3 “ASAN Kommunal” centers and 3 SME (small and medium enterprise) houses, were received and processed accordingly.
During the reporting period, the professional knowledge of 52 electrotechnician staff and personnel responsible for electrical facilities in 20 enterprises was assessed regarding technical operation rules and safety, and methodological assistance was extended to relevant individuals in this regard.