EMTA fəaliyyət istiqamətlərinə dair iyul ayı üzrə nəticələri açıqlayıb
Cari ilin iyul ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 1038 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 134-ü məlumat üçün olmaqla 960 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 4-ü məlumat xarakterli olmaqla 54 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı 1-i məlumat üçün olmaqla cəmi 2 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı 1-i məlumat üçün olmaqla 22 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 434-ü Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (3 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib), 9 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 455 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 140 məlumat xarakterli müraciətdən 68-i qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 7 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 18 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 27 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 23 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 22 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 1 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 94 nəzarət tədbiri keçirilib. Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 81 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 24 müəssisədə 75 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

In July 2024, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 1,038 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 960 were related to electricity supply, including 134 of informational nature. There were 54 appeals regarding natural gas supply, with 4 of them being informational. The Agency received a total of 2 appeals regarding heat supply, 1 of which was informational. Meanwhile, 22 appeals concerned other issues, with 1 appeal being of informational nature.
Out of the appeals received, 434 were investigated and responded by the Agency, 3 appeals were forwarded to relevant institutions for further consideration and action, and 9 appeals were executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 455 appeals are under consideration. Sixty-eight of the 140 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
During the reporting period, commissioning certificates were issued for electrical units installed in 7 new and reconstructed facilities, as well as in the facilities with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 18 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 27 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenerji OJSC and Azerishiq OJSC.
Twenty-three administrative offense cases were considered in line with the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Administrative disciplinary actions were taken in 22 cases, whereas in 1 case, the decision was made to terminate the proceedings.
Additionally, 94 control measures were conducted to assess the technical operation of electrical installations, adherence to safety rules, and electricity usage. Eighty-one control measures were implemented to ensure compliance with efficient gas utilization, “Gas Usage Rules”, and the reliable operation of gas facilities, as well as other regulatory acts.
During the reporting period, the professional knowledge of 75 electrotechnician staff and personnel responsible for electrical facilities in 24 enterprises was assessed regarding technical operation rules and safety, and methodological assistance was extended to relevant individuals in this regard.