• Publikasiya tarixi2024-04-08 10:54:00
Cari ilin mart ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 473 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 53-ü məlumat üçün olmaqla 391 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 5-i məlumat xarakterli olmaqla 59 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı cəmi 14 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı 4-ü məlumat üçün olmaqla 9 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 138-i Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (5 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib), 1 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 272 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 62 məlumat xarakterli müraciətdən 27-si qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 9 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 16 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 23 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 10 inzibati xəta haqqında işə baxılıb və inzibati tənbeh vermə haqqında qərarlar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 96 nəzarət tədbiri keçirilib. İstilik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və istilik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 2 nəzarət tədbiri keçirilib. Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 79 nəzarət tədbiri keçirilib.
15 “ASAN xidmət", 3 “ASAN Kommunal” mərkəzi və 3 KOB evində (Kiçik və orta biznes evləri) fəaliyyət göstərən Texniki Şuralara sahibkarlıq obyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı daxil olan 180 müraciət qəbul edilərək icra olunub.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 19 müəssisədə 40 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

• Publication date2024-04-08 10:54:00
In March 2024, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 473 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 391 were related to electricity supply, including 53 of informational nature. There were 59 appeals regarding natural gas supply, with 5 of them being informational. The Agency received a total of 14 appeals regarding heat supply. Meanwhile, 9 appeals concerned other issues, with 4 of them being informational.
Out of the appeals received, 138 were investigated and responded by the Agency, 5 appeals were forwarded to relevant institutions for further consideration and action, and 1 appeal was executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 272 appeals are under consideration. Twenty-seven of the 62 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
During the reporting period, commissioning certificates were issued for electrical units installed in 9 new and reconstructed facilities, as well as in the facilities with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 16 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 23 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenerji OJSC and Azerishiq OJSC.
Ten administrative offense cases were considered in line with the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence, and decisions on administrative disciplinary actions were issued.
Additionally, 96 control measures were conducted to assess the technical operation of electrical installations, adherence to safety rules, and electricity usage. Two control measures were carried out to evaluate the technical operation of heating installations, safety compliance, and the use of heat. Seventy-nine control measures were implemented to ensure compliance with efficient gas utilization, “Gas Usage Rules”, and the reliable operation of gas facilities, as well as other regulatory acts.
Furthermore, Technical Councils operating in 15 “ASAN Service” centers, 3 “ASAN Kommunal” centers, and 3 SME (small and medium enterprise) houses received 180 requests for connecting entrepreneurial facilities to the electrical grid, which were processed by the Agency.
During the reporting period, the professional knowledge of 40 electrotechnician staff and personnel responsible for electrical facilities in 19 enterprises was assessed regarding technical operation rules and safety, and methodological assistance was extended to relevant individuals in this regard.