EMTA fəaliyyət istiqamətlərinə dair noyabr ayı üzrə nəticələri açıqlayıb
Cari ilin noyabr ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 603 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 59-u məlumat üçün olmaqla 478 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 4-ü məlumat xarakterli olmaqla 65 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı 3-ü məlumat üçün olmaqla cəmi 38-i müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı 1-i məlumat üçün olmaqla 22 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 258-i Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (1 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 278 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 67 məlumat xarakterli müraciətdən 35-i qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 9 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 39 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 11 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 61 inzibati xəta haqqında işə baxılıb və inzibati tənbeh vermə haqqında qərarlar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 74 nəzarət tədbiri keçirilib.
İstilik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və istilik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 3 nəzarət tədbiri keçirilib.
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 88 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 18 müəssisədə 49 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

In November 2024, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 603 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 478 were related to electricity supply, including 59 of informational nature. There were 65 appeals regarding natural gas supply, with 4 of them being informational. The Agency received 38 appeals regarding heat supply, including 3 of informational nature. Meanwhile, 22 appeals concerned other issues, with 1 of them being of informational nature.
Out of the appeals received, 258 were investigated and responded by the Agency, 1 appeal was forwarded to the relevant institution for further consideration and action. Currently, 278 appeals are under consideration. Thirty-five of the 67 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
During the reporting period, commissioning certificates were issued for electrical units installed in 9 new and reconstructed facilities, including those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 39 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 11 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenerji OJSC and Azerishiq OJSC.
A total of 61 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence, and decisions were taken to impose administrative disciplinary actions.
Additionally, 74 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations and utilization of electricity.
Three control measures were carried out to investigate the technical operation of heating installations, compliance with safety regulations and the use of thermal energy.
Eighty-eight control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the Agency evaluated the professional knowledge of 49 electrotechnicians and personnel responsible for electrical facilities at 18 enterprises. The assessment focused on technical operation rules and safety, with methodological assistance provided to the relevant individuals.