Cari ilin sentyabr ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 545 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 53-ü məlumat üçün olmaqla 472 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 4-ü məlumat xarakterli olmaqla 61 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı cəmi 3 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı 1-i məlumat üçün olmaqla 9 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 225-i Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (2 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib), 262 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 58 məlumat xarakterli müraciətdən 33-ü qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 7 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 37 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 16 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 39 inzibati xəta haqqında işə baxılıb və inzibati tənbeh vermə haqqında qərarlar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 98 nəzarət tədbiri keçirilib.
Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 83 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 31 müəssisədə 93 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

In September 2024, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 545 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 472 were related to electricity supply, including 53 of informational nature. There were 61 appeals regarding natural gas supply, with 4 of them being informational. The Agency received 3 appeals regarding heat supply. Meanwhile, 9 appeals concerned other issues, with 1 of them being of informational nature.
Out of the appeals received, 225 were investigated and responded by the Agency, and 2 appeals were forwarded to relevant institutions for further consideration and action. Currently, 262 appeals are under consideration. Thirty-three of the 58 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
During the reporting period, commissioning certificates were issued for electrical units installed in 7 new and reconstructed facilities, including those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 37 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 16 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenerji OJSC and Azerishiq OJSC.
A total of 39 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence, and decisions were taken to impose administrative disciplinary actions.
Additionally, 98 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations and utilization of electricity. Eighty-three control measures were implemented to ensure adherence to “Gas Usage Rules,” efficient utilization of gas, reliable operation of gas facilities, and compliance with other regulatory acts.
During the reporting period, the Agency evaluated the professional knowledge of 93 electrotechnicians and personnel responsible for electrical facilities at 31 enterprises. The assessment focused on technical operation rules and safety, with methodological assistance provided to the relevant individuals.