EMTA fəaliyyət istiqamətlərinə dair yanvar ayı üzrə nəticələri açıqlayıb
Cari ilin yanvar ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 696 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 59-u məlumat üçün olmaqla 572 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 12-si məlumat xarakterli olmaqla 102 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı cəmi 15 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı isə 7 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 261-i Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (3 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti qurumlara göndərilib), 1 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 362 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 72 məlumat xarakterli müraciətdən 39-u qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 5 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 17 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 17 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 16 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 1 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 103 nəzarət tədbiri keçirilib. İstilik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və istilik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 1 nəzarət tədbiri keçirilib. Qazdan səmərəli istifadənin, “Qazdan istifadə Qaydaları”nın və qaz qurğularının etibarlı istismarının, həmçinin digər normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasının vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 85 nəzarət tədbiri keçirilib.
15 “ASAN xidmət", 3 “ASAN Kommunal” mərkəzi və 3 KOB evində (Kiçik və orta biznes evləri) fəaliyyət göstərən Texniki Şuralara sahibkarlıq obyektlərinin elektrik şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı daxil olan 266 müraciət qəbul edilərək icra olunub.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 12 müəssisədə 36 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

In January 2024, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 696 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 572 were related to electricity supply, including 59 of informational nature. There were 102 appeals regarding natural gas supply, with 12 of them being informational. The Agency received a total of 15 appeals regarding heat supply, while 7 appeals concerned other issues.
Out of the appeals received, 261 were investigated and responded by the Agency, 3 appeals were forwarded to relevant institutions for further consideration and action, and one appeal was jointly resolved with the Ministry of Energy. Currently, 362 appeals are under consideration. Thirty-nine of the 72 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
During the reporting period, commissioning certificates were issued for electrical units installed in 5 new and reconstructed facilities, as well as in the facilities with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities upon completion of construction within the framework of 17 approved projects.
The Agency also considered 17 administrative offense cases, falling under its jurisdiction in line with the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan. Administrative disciplinary actions were taken in 16 cases, whereas in one case, the decision was made to terminate the proceedings.
Additionally, 103 control measures were conducted to assess the technical operation of electrical installations, adherence to safety rules, and electricity usage. One control measure was carried out to evaluate the technical operation of heating installations, safety compliance, and the use of heat. Eighty-five control measures were implemented to ensure compliance with efficient gas utilization, “Gas Usage Rules”, and the reliable operation of gas facilities, as well as other regulatory acts.
Furthermore, Technical Councils operating in 15 “ASAN Service” centers, 3 “ASAN Kommunal” centers, and 3 SME (small and medium enterprise) houses received 266 requests for connecting entrepreneurial facilities to the electrical grid, which were processed by the Agency.
During the reporting period, the professional knowledge of 36 electrotechnician staff and personnel responsible for electrical facilities in 12 enterprises was assessed regarding technical operation rules and safety. Based on inspections, recommendations were provided to enhance knowledge, and methodological assistance was extended to relevant individuals in this regard.