EMTA-nın əməkdaşının həmmüəllifi olduğu hesabat beynəlxalq qurum tərəfindən dərc olunub
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (EMTA) Enerji səmərəliliyi və investisiyalar şöbəsinin müdiri Mirməhəmmədəli Aslanovun həmmüəllifi olduğu “Elektromobillik: mövcud vəziyyət, inkişaf planları və əlaqəli tənzimləyici məsələlər” adlı yeni hesabat Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyası (ERRA) tərəfindən dərc olunub.
ERRA-ya üzv olan 25 qurumun məlumatları əsasında Enerji keçidi komitəsi tərəfindən hazırlanmış hesabat inkişaf edən elektromobillik sahəsinə hərtərəfli baxış təqdim edir.
Belə ki, ERRA-nın 2025-ci il üzrə elektromobillik sorğusunun nəticələrinin təqdim olunduğu sənəddə elektromobillik sahəsində hüquqi və tənzimləyici çərçivə, elektrik nəqliyyat vasitələri üçün şarj infrastrukturunun mövcud vəziyyəti və gələcək inkişaf planları, elektromobilliyin elektrik enerjisi sistemlərinə təsiri, milli tənzimləyici qurumların bu sahədə rolu kimi mühüm məsələlər təhlil olunub, bu istiqamətlərdə əsas nəticələr və strateji tövsiyələr təqdim olunub.
Hesabatda həmçinin iqlim öhdəlikləri, texnoloji inkişaf və istehlakçı davranışındakı dəyişikliklərin fonunda elektromobillik sahəsinin sürətlə genişləndiyi vurğulanır.

Report co-authored by AERA employee published by international organization
A new report titled “E-Mobility: Status Update, Development Plans & Related Regulatory Issues,” co-authored by Mirmahammadali Aslanov, Head of the Energy Efficiency and Investments Division at the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA), has been published by the Energy Regulators Regional Association (ERRA).
Prepared by the ERRA Energy Transition Committee based on contributions from 25 member organizations, the report delivers a comprehensive overview of the evolving e-mobility landscape.
The document, which includes key findings from the 2025 ERRA E-Mobility Survey, highlights legal and regulatory frameworks regarding electromobility, current and future electric vehicle (EV) infrastructure plans, the impacts of electromobility on the electricity system, regulatory authority perspectives, and strategic recommendations in this field.
The report also highlights the rapid expansion of electromobility against the backdrop of climate commitments, technological advancements, and shifts in consumer behavior.