EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri 29-cu Bakı Enerji Forumunda çıxış edib
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (EMTA) İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində keçirilən 29-cu Bakı Enerji Forumunun “Davamlı Enerji: Xəzər regionunda Yaşıl Enerji Potensialı” plenar müzakirəsində iştirak edib və sualları cavablandırıb.
Enerji keçidi ilə bağlı danışan Samir Axundov bildirib ki, yaşıl enerji haqqında danışarkən yalnız yeni istehsal güclərinin yaradılması deyil, həm də bərpa olunan enerji mənbələrinin enerji sisteminə təhlükəsiz və səmərəli şəkildə inteqrasiyası kimi məsələləri özündə birləşdirən kompleks yanaşma nəzərdə tutulur. AİH sədri təbii inhisarlar olan ötürücü və paylayıcı sistemlərin tənzimlənməsindən söz açaraq, elektrik enerjisi bazarının liberallaşdırılması, həmçinin şəbəkənin tələb olunan çevikliyini qarşılamaq üçün investisiyalara ehtiyac olduğunu qeyd edib.
Samir Axundov elektrik enerjisinin istehsalından tutmuş, enerjinin saxlanması, ötürülməsi, paylanması, təchizatı və nəhayət, istehlakçılaradək - dəyər zəncirinin bütün iştirakçılarını razı salmaq məqsədilə yeni tarif yanaşmaları və tarif metodologiyaları tətbiq edilməli olduğunu qeyd edib.
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin Enerji effektivliyi fondunun vəsaitinin sərəncamçısı kimi müəyyən edildiyini deyən Samir Axundov bildirib ki, sözügedən fondun əsas vəzifələrindən biri də bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadəni dəstəkləməkdir.
Panel müzakirələrində həmçinin Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin (BOEMDA), Boston Consulting Group, CESI, Masdar, ACWA Power və digər şirkətlərin nümayəndələrinin çıxışları dinlənilib.

Chairman of AERA Management Board speaks at 29th Baku Energy Forum
Samir Akhundov, Chairman of the Management Board of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA), participated in the plenary discussion at the 29th Baku Energy Forum, titled “Unlocking Sustainable Energy: Green Energy Potential in the Caspian Region” and answered various questions.
Addressing the energy transition, Samir Akhundov said that green energy implies not only creation of new generation capacities, but also a holistic approach taking into consideration an efficient and secure integration of green energy capacities into the energy system.
Speaking about the regulation of transmission and distribution systems as natural monopolies, the AERA Chairman highlighted the need for investments to liberalize the electricity market and to meet the required flexibility of the grid.
Samir Akhundov further noted that new tariff approaches and methodologies should be applied to satisfy all participants in the value chain, starting from electricity generation, energy storage, transmission, distribution, supply, and last, but not least, consumers.
Reminding that the Azerbaijan Energy Regulatory Agency was designated as the manager of the Energy Efficiency Fund, Samir Akhundov said one of the main tasks of the Fund is to support the use of renewable energy sources.
Representatives from the Azerbaijan Renewable Energy Agency (AREA), Boston Consulting Group, CESI, Masdar, ACWA Power, and other companies also participated in the panel discussions.