EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri ERRA-nın illik konfransında iştirak edir
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (EMTA) İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyasının (ERRA) mayın 5-6-da Omanın paytaxtı Maskat şəhərində Körfəz ölkələrində ilk dəfə keçirilən 22-ci illik konfransında iştirak edir.
Əsas mövzusu “Effektiv siyasətlər və tənzimləmə vasitəsilə enerji keçidinin inkişafı” olan tədbirdə enerji təchizatının dayanıqlığı, enerji mənbələrinin şaxələndirilməsi, karbon emissiyalarının azaldılması, eləcə də təmiz enerjinin inkişafının qarşısında duran əsas çağırışlar müzakirə edilir.
Konfransda həmçinin şəbəkə inteqrasiyası və idarə edilməsi, transsərhəd əməkdaşlıq, bazarların dinamikası, qeyri-sabitliyin qarşısının alınması üçün tələb olunan islahatlar, keçid yanacaqlarının rolu və karbonsuzlaşdırılmış yanacaqların tətbiqi perspektivləri, eləcə də bərpa olunan enerji mənbələrinin gələcəyi və onların inkişafına dəstəyə dair təqdimatlar nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, 2000-ci il dekabrın 11-də Buxarestdə təsis olunmuş Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyası (ERRA) 43 ölkəni təmsil edən 47 tənzimləyici qurumu özündə birləşdirərək, enerji tənzimlənməsi sahəsində bilik və təcrübə mübadiləsi üçün platforma rolunu oynayır. EMTA yarandığı ilk vaxtlardan ERRA ilə əlaqələr qurub və 2018-ci ilin aprel ayından bu təşkilatın assosiativ üzvüdür.

• Publication date2025-05-06 15:01:00
Samir Akhundov, Chairman of the Board of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA), is attending the 22nd Annual Conference of the Energy Regulators Regional Association (ERRA) in Muscat, Oman, on May 5-6, convening for the first time in the Gulf region.
The conference, themed “Progressing Energy Transition via Effective Policies and Regulation”, focuses on key topics such as energy sustainability, diversification of energy sources, reduction of carbon emissions, and current key challenges in advancing clean energy.
The event also features presentations on grid integration and management, cross-border cooperation, market dynamics, necessary reforms to prevent instability and volatility, role of transition fuels and perspectives for implementation of decarbonized fuels, as well as the future of renewable sources and their support.
Established in Bucharest on December 11, 2000, the Energy Regulators Regional Association (ERRA) is a platform for knowledge and best-practice sharing in energy regulation, bringing together 47 regulatory authorities from 43 countries. AERA has had a longstanding relationship with ERRA and has been its Associate Member since April 2018.