Görüşdə tərəflər arasında Azərbaycanda 01 yanvar 2024-cü il tarixindən qüvvəyə minmiş “Elektroenergetika haqqında Qanun”da nəzərdə tutulan bir sıra məsələlər, eləcə də yeni günəş və külək elektrik stansiyalarının fəaliyyəti ilə bağlı “TAQA” şirkətinin ölkəmizə mümkün dəstəyi ilə bağlı qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin Azərbaycan, Gürcüstan və Rumıniya arasında Qara dəniz sualtı kabel layihəsi barədə məlumat verilib.
Qeyd edək ki, “TAQA” enerji holdinq şirkəti 2005-ci ildə təsis edilib. Əbu-Dabinin qabaqcıl şirkətlərindən biri olan TAQA əmirliyin iqtisadi strategiyasının həyata keçirilməsində mühüm rol oynayır. Şirkət hazırda 11 ölkədə fəaliyyət göstərir. TAQA-nın investisiyaları əsasən enerji istehsalı, suyun şirinləşdirilməsi, neft və qazın hasilatı və saxlanması ilə məşğul olan şirkətlərə istiqamətlənib. Bundan əlavə, şirkət mədənçıxarma, metallurgiya və xidmət sektoruna yatırımlar edib.

• Publication date2024-03-01 10:42:00
During the meeting, the parties shared their perspectives on a number of issues provided for in the “Law on Electric Power”, which came into effect in Azerbaijan on January 1, 2024. Additionally, they discussed TAQA’s potential assistance to our country regarding the operation of new solar and wind power plants. Information was also provided about the Black Sea submarine cable project connecting Azerbaijan, Georgia, and Romania.
TAQA energy holding company was founded in 2005. TAQA, one of Abu Dhabi’s leading companies, plays an important role in the implementation of the Emirate’s economic strategy. The company currently operates in 11 countries. TAQA’s investments are mainly focused on companies engaged in energy production, water desalination, oil and gas production and storage. In addition, the company has invested in the mining, metallurgy and service sectors.