EMTA və EPDK arasında rəqəmsallaşma və elektrik şəbəkəsi qaydaları üzrə təcrübə mübadiləsi aparılıb
Azərbaycan-Türkiyə IV Enerji Forumunun “Tənzimləmə” İşçi qrupunun 2025-2026-cı illər üzrə Forumlararası Fəaliyyət Planı çərçivəsində Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA) və Türkiyənin Enerji Bazarını Tənzimləmə Qurumunun (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu – EPDK) mütəxəssisləri arasında yekun görüş baş tutub.
Onlayn formatda keçirilmiş görüşün başlanğıcında İşçi qrupun EMTA və EPDK-dan olan həmsədrləri Elmar Güləliyev və Mustafa Yavuzdemir müvafiq dövr ərzində qarşılıqlı məlumat və təcrübə mübadiləsinin aparıldığını bildiriblər.  Keçirilən tədbirlərin hər iki qurum arasında əməkdaşlığa töhfə verdiyini qeyd ediblər.
Sonra EMTA-nın Enerji tənzimləmə və monitorinq departamentinin Enerji monitorinqi sektorunun böyük mütəxəssisi Vüqar Həşimov “Enerji sektorunda rəqəmsallaşma” və EMTA-nın Dövlət proqramları və strateji inkişaf şöbəsinin baş mütəxəssisi Sənan Abbasov “Elektrik şəbəkəsinə dair Qaydalar: EMTA-nın rolu” mövzusunda təqdimatlarla çıxış ediblər.

AERA and EMRA exchange expertise on digitalization and power grid regulations
A final meeting was held between experts from the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) and Türkiye’s Energy Market Regulatory Authority (EMRA) as part of the 2025–2026 Inter-Forum Action Plan of the “Regulations” Working Group under the Azerbaijan–Türkiye IV Energy Forum.
Opening the online meeting, the Working Group co-chairs representing AERA and EMRA, Elmar Gulaliyev and Mustafa Yavuzdemir, highlighted the mutual exchange of information and expertise that took place over the past period.
They emphasized that these joint activities have significantly contributed to the ongoing collaboration between AERA and EMRA.
Afterwards, Vugar Hashimov, Senior Specialist in the Energy Monitoring Section of AERA’s Energy Regulation and Monitoring Department, delivered a presentation on “Digitalization in the Energy Sector.” Additionally, Sanan Abbasov, Leading Specialist in AERA’s State Programs and Strategic Development Division, presented on the topic of “Electricity Grid Codes: The Role of AERA.”