• Publikasiya tarixi2026-04-07 14:18:00
Müqaviləni EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov və “PAŞA Bank” ASC-nin İdarə Heyəti sədrinin müavini Bəhruz Nağıyev imzalayıblar.
Samir Axundov Fondun vəsaiti hesabına enerji effektivliyi üzrə tədbirlərin həyata keçirilməsinin təşviqi məqsədilə müvəkkil kredit təşkilatı vasitəsilə güzəştli kreditlərin verilməsinin nəzərdə tutulduğunu deyib. O, bu işləri həyata keçirmək məqsədilə ölkənin aparıcı bankları ilə əməkdaşlıq müqavilələrinin imzalandığını diqqətə çatdırıb və “PAŞA Bank”la bu çərçivədə əməkdaşlıqdan, eləcə də enerji səmərəliliyi layihələrinin həyata keçirilməsində iştirakından məmnunluğunu ifadə edib.
Bəhruz Nağıyev “PAŞA Bank”-ın yaranma tarixi və fəaliyyətindən geniş söz açıb. O, Fondun vəsaiti hesabına veriləcək güzəştli kreditlərin enerji səmərəliliyi layihələrinin həyata keçirilməsi üçün yeni imkanlar açacağını qeyd edib. Bu baxımdan, imzalanan müqavilənin gələcək qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafında səmərəli rol oynayacağına əminliyini bildirib.
Qeyd edək ki, Enerji effektivliyi fondu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 1 mart 2024-cü il tarixli Fərmanı ilə yaradılıb. Fondun vəsaitlərinin idarə olunmasını Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi həyata keçirir.

• Publication date2026-04-07 14:18:00
The agreement was signed by Samir Akhundov, Chairman of the Board of AERA, and Bahruz Naghiyev, Deputy Chairman of the Board of Directors of PASHA Bank OJSC.
The parties reached an agreement on the issuance of preferential loans from the Fund to encourage energy efficiency measures, including the terms of preferential loans, accounting procedures, monitoring of intended use, repayment, and the accountability of the authorized credit institution to the Agency.
Samir Akhundov stated that the provision of preferential loans from the Fund through authorized credit organization is intended to encourage energy efficiency measures. He noted that cooperation agreements have been signed with the country’s leading banks to carry out this work and expressed satisfaction with the cooperation with PASHA Bank and its participation in the implementation of energy efficiency projects.
Bahruz Naghiyev spoke extensively about the history and activities of PASHA Bank. He noted that preferential loans provided from the Fund will open new opportunities for the implementation of energy efficiency projects. In this regard, he expressed confidence that the signed agreement will play an effective role in the development of future mutual cooperation.
The Energy Efficiency Fund was established by Decree of President Ilham Aliyev, dated March 1, 2024. Its funds are managed by the Azerbaijan Energy Regulatory Agency.