Görüşdə EMTA və “Yaşıl Dəhliz Alyansı” MMC arasında əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub, “Yaşıl Enerji Dəhlizi” təşəbbüsü üzrə planlaşdırılan fəaliyyətlər, sözügedən layihənin tənzimləyici aspektləri və bu çərçivədə EMTA-nın mümkün rolu, elektrik enerjisinin ixracı ilə bağlı infrastruktur və bazar mexanizmləri, texniki və institusional əməkdaşlıq imkanları, eləcə də digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Xatırladaq ki, 2024-cü il noyabrın 13-də “Azərbaycan Respublikası, Qazaxıstan Respublikası və Özbəkistan Respublikası arasında yaşıl enerjinin inkişafı və ötürülməsi sahəsində strateji tərəfdaşlıq haqqında Saziş” imzalanıb. Sazişin icrası məqsədilə “Yaşıl Dəhliz Alyansı” MMC yaradılıb.

• Publication date2026-04-20 15:52:00
During the meeting, the parties discussed opportunities for cooperation between AERA and Green Corridor Alliance LLC, exchanged views on activities planned under the “Green Energy Corridor” initiative, the project’s regulatory aspects and AERA’s potential role, infrastructure and market mechanisms for electricity export, opportunities for technical and institutional cooperation, and other matters of mutual interest.
It should be noted that on November 13, 2024, the “Agreement between the governments of the Republic of Azerbaijan, Republic of Kazakhstan and Republic of Uzbekistan on Strategic Partnership in the Development and Transmission of Green Energy” was signed. Green Corridor Alliance LLC was established to facilitate the implementation of this agreement.