Energetika naziri Pərviz Şahbazovun iştirakı ilə “Energetika və kommunal xidmətlər sahələrində tənzimləyici haqqında” Qanun layihəsinə əlavə və dəyişikliklərin edilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov qanun layihəsinin hazırlanması istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib. Dövlət qurumlarından daxil olmuş rəy və təklifləri diqqətə çatdırıb. Bu qanunvericilik aktının hazırlanması zamanı tənzimləyici ilə bağlı qabaqcıl beynəlxalq təcrübə öyrənilib və layihədə öz əksini tapıb.
Sonra Nazirlik və Agentliyin mütəxəssislərinin qanun layihəsinin hazırkı variantına dair fikirləri dinlənilib. Mütəxəssislər, bilavasitə tənzimlənən subyektlərlə əməkdaşlıq, digər dövlət qurumları, habelə beynəlxalq məsləhətçilər ilə birgə fəaliyyətin aparılması, həmçinin istehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi kimi məsələlərin qanun layihəsində vacibliyinə xüsusi diqqət çəkiblər. Bundan başqa, bu əməkdaşlıq formalarının möhkəmləndirilməsi üçün qanun layihəsinə əlavə və dəyişikliklərin edilməsi təklifi irəli sürülüb və qəbul edilib. Qanun layihəsinin digər maddələrinə əlavə və dəyişiklərlə bağlı irəli sürülmüş təkliflər də nəzərdən keçirilib.
Layihənin tezliklə yekunlaşdırılmasının vacibliyi qeyd edilib və bu istiqamətdə müvafiq tövsiyələr verilib.
Qeyd edək ki, “Energetika və kommunal xidmətlər sahələrində tənzimləyici haqqında” Qanun layihəsinin hazırlanması “Azərbaycan Respublikasının energetika sektorunda islahatların sürətləndirilməsi haqqında” ölkə Prezidentinin 29 may 2019-cu il tarixli Sərəncamı ilə nəzərdə tutulub.

Ministry of Energy and AERA experts discussed draft law “On Regulator in Energy and Public Utility Services”
• Publication date2020-07-29 19:56:00
On July 29 2020, Ministry of Energy along with Azerbaijan Energy Regulatory Agency held a hearing on draft law “On Regulator in Energy and Public Utility Services”. The discussions were led by Minister of Energy Parviz Shahbazov.
Samir Akhundov, the Chairman of the Board of Directors of AERA, informed participants about the work accomplished within the process of drafting the law, talked about comments and suggestions received from government authorities. He pointed out that during the preparation of the legislative paper, the international good practices learned and included in the document.
The Ministry and the Agency’s experts also held an exchange of views on the current version of the draft law. Specialists underlined the importance of issues in the draft law, such as collaboration with regulated entities, joint activities with other government authorities, as well as international consultants and protection of consumers’ rights. Comments proposed by experts are aimed at making additions and amendments to the draft legislation for strengthening cooperation with government agencies and communities. Experts considered further proposals on making additions and amendments to other articles of the draft law. The session concluded with recommendations on completing the legislative paper in a short time.
The preparation of the draft law “On Regulator in Energy and Public Utility Services” was reflected in the Order of the President of the Republic of Azerbaijan No 1209 dated 29 may 2019 “On accelerating reforms in the energy sector of the Republic of Azerbaijan”.