“Energy Talks” layihəsi çərçivəsində növbəti onlayn seminar keçirilib
Tədbirdə EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov, ADAU-nun rektoru Zəfər Qurbanov, eləcə də Agentliyin nümayəndələri, Universitetin professor-müəllim heyəti, tədqiqatçılar, magistr və bakalavr tələbələri iştirak ediblər.
Çıxış edən EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov Agentliyin “Energy Talks” layihəsi barədə danışaraq, layihə çərçivəsində ali təhsil ocaqları ilə, xüsusilə energetika sahəsi üzrə ixtisaslarda kadr hazırlığı aparan universitetlərlə əməkdaşlıqda birgə tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib. Hər bir sahədə yüksək ixtisaslı kadrlara ehtiyac olduğunu deyən Samir Axundov  Azərbaycanın gələcək inkişafında gəncliyin rolundan söz açıb. O, ADAU-nun məzunlarının gələcəkdə ölkəmizin energetika sahəsində uğurlarına öz töhfələrini verəcəklərinə inamını ifadə edib.
ADAU-nun rektoru Zəfər Qurbanov çıxışında “Energy Talks” layihəsi çərçivəsində növbəti seminarın ADAU ilə birgə təşkilinə görə təşəkkürünü bildirib. Rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsi ilə bağlı danışan rektor bu ali təhsil ocağında digər ixtisaslarla yanaşı, energetika üzrə bakalavriat və magistratura səviyyəsində kadr hazırlığı aparıldığını bildirib. Zəfər Qurbanov ADAU-nun beynəlxalq əlaqələrindən, eləcə də universitetdə professor-müəllim heyəti, tələbələr üçün yaradılan maddi-texniki imkanlardan söz açıb.
Tədbirdə EMTA-nın və ADAU-nun fəaliyyəti haqqında qısa videoçarxlar nümayiş etdirilib.
Seminar Agentliyin Enerji sahəsində liberallaşdırma şöbəsinin müdiri Elmar Güləliyevin “Yaşıl enerjiyə keçid: Enerji bazarında islahatlar” və Dövlət proqramları və strateji inkişaf şöbəsinin müdiri Rüstəm Mirzəlizadənin “Enerji səmərəliliyi: Kənd təsərrüfatında bioqazdan istifadə imkanları” mövzusunda təqdimatları ilə davam edib.

• Publication date2025-06-12 14:34:00
The event was attended by Chairman of the AERA Board Samir Akhundov, Rector of ASAU Zafar Gurbanov, as well as representatives from AERA, university faculty, researchers, and students.
In his speech, Chairman of the AERA Board Samir Akhundov spoke about the “Energy Talks” project, noting that joint events are held as part of this project in cooperation with higher education institutions, especially those involved in training the energy sector specialists. Underscoring the need for highly qualified personnel in all fields, Samir Akhundov spoke about the role of youth in Azerbaijan’s future development. He expressed his belief that ASAU graduates will contribute to the country’s success in the energy sector.
Rector Zafar Gurbanov in his speech expressed gratitude for organizing the seminar as part the “Energy Talks” project jointly with ASAU. Speaking about the higher education institution he heads, the rector noted that ASAU, along with other specialties, provides personnel training in energy at the bachelor’s and master’s levels. Zafar Gurbanov also spoke about ASAU’s international relations, as well as the material and technical capacity built for the university faculty and students.
The event featured video clips showcasing the activities of both AERA and ASAU.
The seminar continued with presentations by Elmar Gulaliyev, Head of the Agency’s Energy Liberalization Division, on “Transition to Green Energy: Reforms in the Energy Market”, and Rustam Mirzalizade, Head of the State Programs and Strategic Development Division, on “Energy Efficiency: Opportunities for Using Biogas in Agriculture”.