Tədbirdə EMTA-nın nümayəndələri, SDU-nun rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, magistrantlar və tələbələr iştirak ediblər.
Seminarda salamlama nitqi ilə çıxış edən SDU-nun Sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Elmar Xəlilov “Energy Talks” layihəsi çərçivəsində tədbirin bu ali təhsil ocağında artıq ikinci dəfə keçirildiyini bildirib. O, bu tədbirlərin energetika sahəsində baş verən ən son yeniliklər barədə məlumatlılığın artırılması, energetika sahəsində təhsil alan tələbələrin bu sahədə biliklərinin möhkəmləndirilməsi, eləcə də maraq doğuran mövzular ətrafında müzakirələrin aparılması baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
EMTA-nın Mətbuat sektorunun müdiri-mətbuat katibi Zeynab Kazımova “Energy Talks” layihəsi barədə qısa məlumat verərək, layihə çərçivəsində ötən dövr ərzində onlayn və üzbəüz formatda olmaqla, həm Bakıda, həm də Azərbaycanın regionlarında energetika sahəsi üzrə ixtisaslarda kadr hazırlığı aparan universitetlərlə seminarların uğurla keçirildiyini bildirib.
Seminar Agentliyin Enerji sahəsində liberallaşdırma şöbəsinin müdiri Elmar Güləliyevin “Elektroenergetika sektorunun liberallaşdırılması üzrə beynəlxalq təcrübə”, Enerji effektivliyi departamentinin direktor müavini, Layihələrlə iş sektorunun müdiri Şahin Məhərrəmlinin “Enerji effektivliyi fondunun fəaliyyəti” və Dövlət proqramları və strateji inkişaf şöbəsinin aparıcı mütəxəssisi Vüsalə Lətifovanın “Elektroenergetika sektoruna ümumi baxış” mövzularında təqdimatları ilə davam edib.
Seminar zamanı, həmçinin SDU-nun professor-müəllim heyəti və tələbələrini maraqlandıran suallar ətrafında müzakirələr aparılıb.

• Publication date2025-12-09 09:45:00
The event brought together representatives of AERA, the university’s leadership, faculty members, graduate students, and undergraduates.
In his welcoming remarks, Elmar Khalilov, Vice-Rector of SSU for Social Affairs and Public Relations, noted that this was the second time that the university hosted such an event as part of the “Energy Talks” project. He emphasized the importance of these events in terms of raising awareness about the latest developments in the energy sector, strengthening the knowledge of students studying in the field of energy, as well as fostering discussions around topics of interest.
Zeynab Kazimova, Head of AERA’s Press Section and Press Secretary, provided brief information about the “Energy Talks” project and noted that, over the past period, both online and in-person seminars have been successfully held in partnership with universities—both in Baku and across Azerbaijan’s regions—that train energy sector professionals.
The seminar continued with presentations by Elmar Gulaliyev, Head of the Energy Sector Liberalization Division, on “International Experience in the Liberalization of the Power Sector”, Shahin Maharramli, Deputy Director of the Energy Efficiency Department and Head of the Projects Section, on “Activities of the Energy Efficiency Fund”, and Vusala Latifova, Lead Specialist of the State Programs and Strategic Development Division, on “General Overview of the Power Sector.”
During the seminar, discussions were also held on questions of interest raised by SSU’s faculty and students.