Avqust ayının 10-dan etibarən, “Azəriqaz” İstehsalat Birliyinin Metrologiya Departamentində qaz sayğaclarının dövlət yoxlanılmasını həyata keçirən mühəndislərin işi Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin mütəxəssisləri tərəfindən monitorinq edilir. Energetika Nazirliyinin müvafiq əmri ilə monitorinqlərin aparılması məqsədilə Nazirlik, Agentlik və “Azəriqaz”İstehsalat Birliyinin əməkdaşlarından ibarət İşçi Qrupu yaradılıb.
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin Enerji tənzimləmə və monitorinq departamentinin direktoru Pərviz Əliyev bildirib ki, Agentliyin mütəxəssisləri tərəfindən monitorinqin aparılmasında məqsəd “Azəriqaz” İstehsalat Birliyinin Metrologiya Departamentinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Sayğacların müayinəsi laboratoriyası”nın “Sayğacların ekspertizası şöbəsi”nin və “Sayğacların təmiri və xidmət sahəsi”nin işinin daha aşkar şəkildə təşkil edilməsidir.
O qeyd edib ki, Agentlik energetika sahəsində vətəndaşların hüquqlarının va qanuni mənafelərinin qorunması üçün sayğacların sınağı, onlara texniki baxışın keçirilməsi, istismar vəziyyətinin yoxlanılmasında iştirak edir və bu nəticələrin obyektiv qiymətləndirilməsi və sənədləşdirilməsini aparır.
Pərviz Əliyevin sözlərinə görə, monitorinq prosesi zamanı şəffaflığın qorunması məqsədilə, Agentliyin mütəxəssisləri laboratoriya otaqlarına sərbəst daxil olur, yoxlamanın bütün mərhələlərində məhdudiyyət olmadan monitorinq aparır.
Monitorinq vətəndaşların hüquqlarının qorunması baxımından da əhəmiyyət daşıyır.
O bildirib ki, monitorinq qaz təchizatı prosesində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, və daha əvvəl də qeyd etdiyim kimi, şəffaflığın artırılması məqsədilə aparılır. Ən əsası isə istehlakçı öz arzusu ilə sayğacların dövlət yoxlanılmasını həyata keçirən laboratoriyaya gələrək prosesdə iştirak edə bilir. Bu monitorinqlərin mərkəzində istehlakçı məmnuniyyəti dayanır.
Agentlik istehlakçı məmnuniyyətini artırmaq üçün qaz təchizatı sahəsində xidmət keyfiyyətinin yüksəldilməsinə nəzarət edir, istehlakçılardan daxil olan müraciət və şikayətlərə vaxtında baxır və mütəmadi olaraq bu barədə ictimaiyyəti məlumatlandırır.

From August 10, the work of engineers carrying out the state inspection of gas meters in the Metrology Department of “Azeriqaz” Production Union will be monitored by specialists of the Energy Regulatory Agency. By the relevant order of the Ministry of Energy, a working group consisting of employees of the Ministry, the Agency and “Azeriqaz” PU was established to conduct monitoring.
Parviz Aliyev, Head of the Energy Regulation and Monitoring Department of the Energy Regulatory Agency, said that the purpose of the monitoring by the Agency's specialists was to inspect the "Meters Examination Department" of the "Meters Examination Laboratory" under the Metrology Department of the "Azeriqaz" PU.
He noted that in order to protect the rights and legitimate interests of citizens in the energy sector, the Agency participates in tests, technical inspection, verification of meters and an objective assessment and documentation of these results.
According to Parviz Aliyev, in order to ensure transparency in the monitoring process, the Agency's specialists have free access to laboratory premises and conduct unrestricted monitoring at all stages of verification. Monitoring is also important from the point of view of protecting the rights of citizens.
He noted that "The monitoring is carried out with the aim of protecting the rights of consumers in the process of gas supply, and, as I said earlier, to increase transparency." The most important thing is that the consumer can participate in the process by coming to the laboratory that conducts the state inspection of the meters. At the heart of this monitoring is consumer satisfaction.
In order to increase consumer satisfaction, the Agency monitors the improvement of the quality of gas supply services, timely considers complaints and appeals from consumers and regularly informs the public.