Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin Qarabağ filialı fəaliyyətə başlayır
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (EMTA) Qarabağ filialı 2026-cı ilin 2 mart tarixində Xankəndi şəhərində yerləşən “Xankəndi” Biznes Mərkəzində fəaliyyətə başlayır. Filialın fəaliyyət ərazisinə Şuşa və Xankəndi şəhərləri, Ağdam, Füzuli, Cəbrayıl, Xocavənd, Xocalı, Zəngilan, Qubadlı və Laçın rayonları daxildir.
İndiyədək işğaldan azad edilmiş şəhər və rayonlar Gəncə, Mingəçevir və İmişli filiallarının fəaliyyət ərazilərinə aid olub. Kəlbəcər rayonu Gəncə filialının, Ağdam və Ağdərə rayonları Mingəçevir filialının, Şuşa və Xankəndi şəhərləri, Füzuli, Cəbrayıl, Xocavənd, Xocalı, Zəngilan, Qubadlı və Laçın rayonları isə İmişli filialının fəaliyyət ərazisinə daxil idi.
Cari ilin martın 2-dən İmişli filialı ləğv olunur və digər filialların da fəaliyyət ərazilərində müəyyən dəyişikliklər edilir. İsmayıllı rayonu Kürdəmir filialından Şəki filialının fəaliyyət ərazisinə, Saatlı rayonu İmişli filialından Şirvan filialının fəaliyyət ərazisinə, Ağdam rayonu Mingəçevir filialından Qarabağ filialının fəaliyyət ərazisinə, Ağcabədi rayonu İmişli filialından, eləcə də Ucar rayonu Kürdəmir filialından Mingəçevir filialının fəaliyyət ərazisinə, İmişli və Beyləqan rayonları isə İmişli filialından Kürdəmir filialının fəaliyyət ərazisinə daxil edilir.
Xankəndi şəhərində filialın açılması Qarabağa qayıdışın, işğaldan azad olunmuş torpaqlara geri dönən vətəndaşların yaşayışının təmin olunması ilə yanaşı, bölgədə sabitliyin və inkişafın bərqərar olmasının göstəricisidir.

Garabagh branch of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency starts operations
The Garabagh branch of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) began operations on March 2, 2026, at the “Khankendi” Business Center in the city of Khankendi. The branch’s operational area covers the cities of Shusha and Khankendi, as well as the districts of Aghdam, Fuzuli, Jabrayil, Khojavand, Khojaly, Zangilan, Gubadli, and Lachin.
Previously, the cities and districts liberated from occupation fell within the operational areas of AERA’s Ganja, Mingachevir, and Imishli branches. The Kalbajar district was within the operational area of the Ganja branch; the Aghdam and Aghdara districts were covered by the Mingachevir branch; and the cities of Shusha and Khankendi, together with the districts of Fuzuli, Jabrayil, Khojavand, Khojaly, Zangilan, Gubadli, and Lachin, were within the operational area of the Imishli branch.
As of March 2, 2026, the Imishli branch has been liquidated, and several changes have been made to the operational areas of other branches. The Ismayilli district has been transferred from the Kurdamir branch to the Sheki branch, while the Saatli district has moved from the Imishli branch to the Shirvan branch. The Aghdam district has been reassigned from the Mingachevir branch to the Garabagh branch. In addition, the Aghjabadi district has been transferred from the Imishli branch, and the Ujar district from the Kurdamir branch, to the Mingachevir branch. The Imishli and Beylagan districts have also been reassigned from the Imishli branch to the Kurdamir branch.
The opening of the branch in the city of Khankendi reflects the return to Garabagh, supports the restoration of livelihoods for citizens returning to the liberated territories, and contributes to stability and development in the region.