Riqada İnvestisiyalar və Enerji Tənzimlənməsi üzrə 18-ci illik konfrans keçirilib
Sentyabrın 23-24-də Latviyanın paytaxtı Riqada Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyasının (ERRA) təşkilatçılığı ilə ERRA-nın İnvestisiyalar və Enerji Tənzimlənməsi üzrə 18-ci illik Konfrans keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanın Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin sədri Samir Axundov, həmçinin müxtəlif ölkələrin dövlət rəsmiləri, energetika sahəsinə aid qurumların nümayəndələri, investorlar da daxil olmaqla, 39-dan artıq ölkədən 200-ə yaxın nümayəndə iştirak edib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan ERRA-nın sədri, Estoniya Rəqabət Təşkilatının baş direktoru Mart Ots bildirib ki, enerji sahəsində davamlı inkişafın dəstəklənməsi üçün tənzimləyicilərin təklif etdiyi həllərə ehtiyac var.
Türkiyənin Enerji və Təbii Qaynaqlar nazirinin müavini, ERRA-nın keçmiş sədri və ERRA-nın Strateji Məsləhət Şurasının sədri Alparslan Bayrakdar, elektrik enerjisi bazarına keçid zamanı tənzimləyicilərin rolundan danışıb, onların texnoloji inkişafdan və enerji bazarındakı hazırki oyunçuların yenilənmiş rollarından xəbərdar olmalarının vacibliyini vurğulayıb. Sonra konfrans müxtəlif sessiyalar üzrə öz işini davam etdirib.
Enerji sektorunda fəaliyyət göstərən "Eurelectric” assosiasiyasının baş katibi Kristian Rubi bildirib ki, Avropanın elektrik enerjisi bazarının böyük bir hissəsi karbonsuzdur və Avropa İttifaqının enerji sektoru 2045-ci ilə qədər tam karbonsuz elektrik enerjisi istehsalına keçəcək. Karbonsuz enerji istehsalında elektrik enerjisi bazarının qurulmasının vacibliyini vurğulayan Estoniyanın “Eesti” enerji şirkətinin baş direktoru Hando Sutter, bərpa olunan enerjiyə tələbatın artdığı bir zamanda bazarın nə dərəcədə yaxşı qurulması məsələsinə də diqqəti çəkib.
İtaliyanın Enerji üzrə Tənzimləmə qurumunun nümayəndəsi Luka Lo Skiavo elektrik enerjisi ilə işləyən nəqliyyat vasitələrində enerji yükləmə qurğularına dair ortaya çıxan məsələlərdə  tənzimləyicinin rolundan danışıb və qeyd edib ki, “ağıllı” enerji yükləmə vacibdir və bu istehlakçılara nəqliyyat vasitələrinə qeyri-pik vaxtlarda enerji yükləməklə pula qənaət etmələrinə kömək edə bilər.  Konfransın 2-ci sessiyasında enerji bazarına keçid və mərkəzsizləşdirilmə məsələsi geniş müzakirə olunub.
Konfransda daha sonra vətəndaşların enerji icmalarının tənzimlənməsi, rəqəmsal enerji sahəsində mühüm infrastrukturun kiber təhlükəsizliyi, enerji bazarına keçiddə təbii qaz sektorunun tənzimlənməsi kimi mövzularda da müxtəlif ölkələrdən qatılan çıxışçıların təqdimatları dinlənilib. Çıxışlardan sonra konfrans sual-cavab şəklində davam edib.
Tədbirin davamı olaraq, sentyabrın 25-də ERRA-nın sədrlərinin iştirakı ilə iclas keçirilib. Toplantıda ERRA-nın gələcək fəaliyyəti, təbii qazın giriş-çıxış tarifləri, gəlir göstəriciləri üzrə ERRA-nın qiymətləndirmə tədqiqatı; yeni tarif verilənlər bazası toplusuna dair məlumatlar, Avropa İttifaqının yeni enerji bazarının yaradılması, kibertəhlükəsizlik, inhisarda olan kommunal sahələrdə uzunmüddətli xidmət müqavilələrinin tənzimlənməsi, bazara uyğun bərpaolunan enerjiyə dəstək sxemlərinin hazırlanması və həyata keçirilməsinə dair təqdimatlar dinlənilib.

Riga hosted the 18th Annual Energy Investment and Regulation Conference.
On September 23-24, the Regional Association of Energy Regulators organized the 18th Annual ERRA Energy Investment and Regulation Conference in Riga. The event was attended by the chairman of the Energy Regulatory Agency of Azerbaijan Samir Akhundov, as well as about 200 delegates from more than 39 countries, including government officials from different countries, representatives of energy agencies and investors.
Opening the event, ERRA Chairman and CEO of the Estonian Competition Agency Mart Ots said that the solutions proposed by the regulators are necessary to support sustainable development in the energy sector.
Alparslan Bayrakdar, Deputy Minister of Energy and Natural Resources of Turkey, former Chairman of ERRA and Chairman of the ERRA Strategic Advisory Council, spoke about the role of regulators in the transition to the electricity market, stressing that they need to know technological developments and renewed roles in the energy market. Then the conference continued its work in various sessions.
Christian Ruby, secretary general of the Eurelectric Energy Association, said most of the European electricity market is carbon-free and that by 2045, the EU's energy sector will be fully carbon-free. Hando Sutter, CEO of Eesti Energy, also drew attention to how well the market is building at a time when the demand for renewable energy is growing.
Luca Lo Schiavo, a spokesman for the Italian Energy Regulatory Authority, spoke about the role of regulators in electric vehicle chargers, noting that smart charging is important and saves consumers money by charging cars during off-peak hours. may I help. The transition to the energy market and decentralization were widely discussed at the second session of the conference.
The conference also heard presentations from speakers from different countries on issues such as regulation of energy communities, cybersecurity of important infrastructure in the field of digital energy, regulation of the natural gas sector in the transition to an energy market. After the speeches, the conference continued in the form of questions and answers.
As a follow-up to the event, on September 25, a meeting was held with the participation of the ERRA Chairmen. The meeting was dedicated to the future activities of ERRA, ERRA appraisal study on tariffs for input and output of natural gas, revenue indicators; Presentations were made on a new set of tariff databases, creating a new EU energy market, cybersecurity, regulating long-term service contracts in monopolized utilities, developing and implementing market-friendly renewable energy support schemes.