3 sentyabr 2019-cu il tarixindən Sabirabad və İmişli “ASAN Xidmət” mərkəzlərində Texniki Şura fəaliyyətə başlayıb. Bununla əlaqədar keçirilən tədbirdə Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA), “Asan Xidmət” və "Azərişıq” ASC-nin nümayəndələri iştirak ediblər. EMTA-nın Enerji tənzimləmə və monitorinq departamentinin direktoru Pərviz Əliyev bildirib ki, Texniki Şuranın yaradılmasında məqsəd bölgədə kiçik və orta sahibkarlıq obyektlərinin elektrik təchizatı şəbəkəsinə qoşulma proseslərinin daha da sadələşdirilməsidir.
Bu tədbirlər Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 4 aprel tarixli Fərmanına uyğun olaraq “ASAN Kommunal” və “ASAN Xidmət” mərkəzlərində mövcud Texniki Şuraların tərkibində dəyişikliklər edilməsi və yeni Texniki Şuraların formalaşdırılması haqqında Azərbaycanın Energetika naziri Pərviz Şahbazovun 22 iyul 2019 tarixli Əmri ilə təsdiq olunmuşdur.
Sahibkarların öz fəaliyyətlərini daha səmərəli təşkili istiqamətində elektrik şəbəkələrinə daha asan qoşulması beynəlxalq indekslərin metodologiyalarında öz əksini tapmaqla yanaşı, nüfuzlu “Doing Business” beynəlxalq hesabatında “Elektrikə əlçatanlılıq (asan qoşulma)” indikatoru üzrə Azərbaycanın mövqeyi ötən dövrlə müqayisədə yaxşılaşıb.
Qeyd edək ki, indiyə qədər sahibkarların elektrik şəbəkəsinə qoşulması 1 saylı “ASAN Kommunal”, 2 saylı “ASAN Kommunal”, Sumqayıt “ASAN Xidmət”, Gəncə “ASAN Xidmət” mərkəzlərində həyata keçirilirdi.
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 dekabr 2017-ci il tarixli 1750 nömrəli Fərmanı ilə Energetika Nazirliyinin tabeliyində yaradılmış publik hüquqi şəxsdir. Elektrik və qaz təchizatı, həmçinin, istilik enerjisi sahələri Agentliyin əsas fəaliyyət dairəsinə aid edilmiş məsələlər olaraq müəyyənləşdirilib. EMTA Enerji Tənzimləyicilərinin Regional Assosiasiyasının (ERRA) assosiativ üzvüdür.

The Technical Council started its work in the Sabirabad and Imishli "ASAN Service" centers
On September 3, 2019, the Technical Council started operating in Sabirabad and Imishli "ASAN Service" centers. Representatives of the Energy Regulatory Agency (AERA), "ASAN Service" and "Azerishig" OJSC took part in the event. Director of the AERA Energy Regulation and Monitoring Department Parviz Aliyev said that the purpose of creating the Technical Council is to further simplify the process of connecting small and medium-sized enterprises of the region to the power grid.
These measures were approved by the Order of the Minister of Energy Parviz Shahbazov dated July 22, 2019 on changes in the composition of the existing Technical Councils and the formation of new Technical Councils in the "ASAN Kommunal" and "ASAN Service" centers in accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated April 4, 2017 .
Also, these measures are aimed at improving the business environment in the Republic of Azerbaijan and further improving the position of our country in international rankings.
The easier access of entrepreneurs to power grids for more efficient organization of their activities is reflected in the methodologies of international indices, and Azerbaijan's position on the indicator “Access to electricity (easy connection)” in the authoritative international report “Doing Business” has improved compared to the past.
It should be noted that until today the connection of entrepreneurs to the electric network was carried out in the centers "ASAN Kommunal" No. 1, "ASAN Kommunal" No. 2, Sumgait "ASAN Service", Ganja "ASAN Service".
The Energy Regulatory Agency is a public legal entity established under the Ministry of Energy by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 1750 dated December 22, 2017. Electricity and gas supply, as well as heat energy are the main directions of the Agency's activities. AERA is an associate member of the Energy Regulators Regional Association (ERRA).