yul 2019-cu il tarixdə Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi (EMTA), Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) və DNV GL şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə şəbəkələrdə elektrik enerjisinin itkiləri mövzusunda təlim keçirilib. Bir neçə sessiyadan ibarət təlimlərdə ilk olaraq iştirakçılara itkilərin azaldılmasının əhəmiyyəti, Azərbaycan kontekstində itkilərin azaldılması, izah və təsnifat, itkilərin növləri və ölçmə meyarları, beynəlxalq müstəvidə müqayisələr və fərqlərin səbəbləri barədə məlumat verilib.
Daha sonra texniki itkilərin azaldılması strategiyaları haqqında söhbət açılıb, texniki itkilərə səbəb olan qüvvələr barədə danışılıb. Kommersiya itkilərinin azaldılması strategiyası müzakirə edilərkən itkilərin azaldılması variantları, xərc və faydanın balansı müqayisəli şəkildə təhlil edilib.
İnteraktiv müzakirələr şəraitində keçən təlimlərdə iştirakçıların suallarını cavablandıran təlimçilər bir sıra ölkələrdə əldə olunmuş təcrübələrdən nümunələr gətiriblər. Çili, Argentina və Oman kimi yüksək itkiləri azaltmağa nail olmuş ölkələrin bu fəaliyyətlərinin qısa icmalı verilib. Bu sahədə aparıcı Avropa ölkələrinin təcrübəsindən danışan təlimçilər Ukraynanın da əldə etdiyi etdiyi nailiyyətləri misal göstəriblər.
DNV GL risklərin qiymətləndirilməsi, konsaltinqi və menecmenti sahəsində sertifikasiya və ixtisaslaşma üzrə beynəlxalq bir cəmiyyətdir. Şirkət 2013-cü ildə Norveçin "Det Norske” və Almaniyanın “Germanischer Lloyd” şirkətlərinin birləşməsi nəticəsində yaranmışdır. Şirkətin əsas fəaliyyət sahələri bərpa olunan, alternativ və ənənəvi enerji mənbələri, eləcə də neft və qaz sahəsidir.

Another training on network energy losses is held in Baku
On the 3rd of July, 2019, another training on losses in electrical systems jointly organised by the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA), the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and DNV GL consulting company is held in Baku. Participants got the detailed information on sense of coping with losses, reducing of losses in Azerbaijan, introduction and division, loss categories and measurements, international comparison and causes of differences during the training courses consisted of a number of sessions.
Later trainers talked about strategies on reducing technical losses and powers causing them. While discussing the strategy of reducing commercial losses, various methods, as well as balanced expenditure comparison are analyzed.
The sessions continued in the format of interactive discussions. While answering the questions of trainees, the experts provided as a sample different cases taken place in other countries. The brief overview of successful coping with losses in Chile, Argentina and Oman are indicated as similar experiences. They also brought to attention the practice of the leading European countries by showcasing the success reached by Ukraine, as well.