İdarə Heyətinin sədr müavini
1996-cı ildə Azərbaycan Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr fakültəsini bitirib və təhsilini davam etdirərək Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsindən məzun olub.
Əmək fəaliyyətinə Bakı şəhəri Səbail rayonu prokurorunun köməkçisi olaraq başlayıb, daha sonra isə Bakı şəhər prokurorluğunda çalışıb;
2001-2007-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi Qaçaqmalçılıq və Gömrük Qaydalarının Pozulması ilə Mübarizə Baş İdarəsinin rəisi vəzifəsində çalışıb.
2007-2012-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğunun Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi olub.
2012-2017-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi yanında Dövlət Akkreditasiya Xidmətinin rəisi vəzifəsində işləyib,  Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə Komitə sədrinin müavini təyin edilib.
2018-ci ildən Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədr müavini vəzifəsində çalışır.

Deputy Chairman of the Board
Ramin Babayev graduated from the Faculty of International Relations at Azerbaijan University in 1996. Later he continued the education and graduated from the Faculty of Law at Baku State University.
He began his career as an assistant to the Prosecutor of the Sabail District in Baku and subsequently served at the Baku City Prosecutor’s Office.
From 2001 to 2007, Mr. Babayev served as Chief of the Main Department for Combating Smuggling and Customs Violations at the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan.
Between 2007 and 2012, he headed the International Relations Office of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Azerbaijan.
From 2012 to 2017, he served as the Head of the State Accreditation Service under the State Committee for Standardization, Metrology, and Patents of the Republic of Azerbaijan, and by a Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, he was appointed Deputy Chairman of the Committee.
Since 2018, Mr. Babayev has been serving as Deputy Chairman of the Board of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency.