EMTA fəaliyyət istiqamətlərinə dair 2025-ci ilin aprel ayı üzrə nəticələri açıqlayıb
2025-ci ilin aprel ayı ərzində istehlakçıların hüquqlarının qorunması, abonentlərin elektrik və istilik enerjisi, təbii qazla təchizatı və digər məsələlərlə bağlı Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinə (EMTA) bilavasitə və Energetika Nazirliyindən 876 müraciət daxil olub. Elektrik enerjisi təchizatı ilə bağlı 144-ü məlumat üçün olmaqla 783 müraciət edilib. Təbii qaz təchizatı ilə bağlı 7-si məlumat xarakterli olmaqla 69 müraciət olunub. İstilik təchizatı ilə bağlı cəmi 10 müraciət edilib. Digər məsələlərlə bağlı 2-si məlumat üçün olmaqla 14 müraciət göndərilib.
Müraciətlərdən 383-ü Agentlik tərəfindən araşdırılıb və cavablandırılıb (6 müraciət müvafiq qaydada baxılması və tədbir görülməsi üçün aidiyyəti quruma göndərilib), 1 müraciət Energetika Nazirliyi ilə müştərək icra olunub, 339 müraciət hazırda baxılma prosesindədir, 153 məlumat xarakterli müraciətdən 64-ü qaldırılan problemlərin həlli ilə bağlı təşəkkür məktubu olub.
Bununla yanaşı, yeni, yenidən qurulan, istifadə olunmasına icazə verilmiş gücü artırılan və enerjitəchizat sxemini dəyişən 21 tikinti obyektinin xarici elektrik enerjisi təchizatı üçün quraşdırılmış elektrik qurğularına istismara buraxılış aktı verilib. 15 razılaşdırılmış layihəyə əsasən tikintisi başa çatdırılmış sənaye qaz qurğularının istismarına icazə verilib. Eyni zamanda, “Azərenerji” ASC və “Azərişıq” ASC-nin nümayəndələrinin iştirakı ilə 16 hesablaşma elektrik sayğacının texniki vəziyyətinə baxış keçirilib.
Agentliyin səlahiyyətlərinə aid olan Azərbaycan Respublikası İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə 85 inzibati xəta haqqında işə baxılıb, onlardan 84 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar, 1 iş üzrə isə icraata xitam verilməsi barədə qərar qəbul olunub.
Həmçinin, elektrik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və elektrik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 106 nəzarət tədbiri keçirilib.
İstilik qurğularının texniki istismarı, təhlükəsizlik texnikası qaydalarına əməl olunması və istilik enerjisindən istifadənin vəziyyətinin araşdırılması məqsədilə 1 nəzarət tədbiri keçirilib.
Agentlik tərəfindən hesabat dövrü ərzində 32 müəssisədə 68 nəfər olmaqla elektrotexniki heyətin və elektrik təsərrüfatlarına cavabdeh şəxslərin texniki istismar, təhlükəsizlik texnikası qaydaları üzrə peşə bilikləri yoxlanılıb, yoxlama nəticəsində biliklərin artırılması üzrə təkliflər verilib, bu istiqamətdə müvafiq şəxslərə metodiki yardım göstərilib.

AERA releases activity results for April 2025
In April 2025, the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) received a total of 876 appeals, both directly and through the Ministry of Energy, concerning consumer rights protection, the supply of electricity, heat and natural gas, and other matters. Of these appeals, 783 were related to electricity supply, including 144 of informational nature. There were 69 appeals regarding natural gas supply, with 7 of them being informational. The Agency received 10 appeals regarding heat supply. Meanwhile, 14 appeals concerned other issues, with 2 of them being informational.
Out of the appeals received, 383 were investigated and responded by the Agency (6 appeals were forwarded to the relevant institution for further consideration and action), and 1 appeal was executed jointly with the Ministry of Energy. Currently, 339 appeals are under consideration. Sixty-four of the 153 informational appeals were expressions of gratitude for resolved issues.
During the reporting period, commissioning certificates were issued for electrical units installed in 21 new and reconstructed facilities, as well as those with increased capacity and updated power supply schemes, which had been granted permission for use. Operational clearance was granted for industrial gas facilities constructed under 15 approved projects. At the same time, inspection of the technical condition of 16 electricity billing meters took place with participation of representatives from Azerenerji OJSC and Azerishiq OJSC.
A total of 85 administrative offense cases were examined under the relevant articles of the Code of Administrative Offenses of the Republic of Azerbaijan, falling under the Agency’s competence. Of these, decisions were made to impose administrative penalties in 84 cases, while proceedings were terminated in 1 case.
Additionally, 106 control measures were conducted to inspect the technical operation of electrical installations, compliance with safety regulations and utilization of electricity.
One control measure was carried out to inspect the technical operation of heating installations, compliance with safety regulations and the use of heat.
During the reporting period, the Agency evaluated the professional knowledge of 68 electrotechnicians and personnel responsible for electrical facilities at 32 enterprises. The assessment focused on technical operation rules and safety, with methodological assistance provided to the relevant individuals.