Qaz istehsalı və təchizatının tarixi
Azərbaycan Respublikasında qaz istehsalı və təchizatının tarixinə dair məlumatı buradan əldə edə bilərsiniz
• KateqoriyaTəbii qaz
Azərbaycan Respublikasında qaz istehsalı və təchizatının tarixi
Azərbaycanda qazdan geniş istfadə XIX yüzilliyin ortalarından başlanğıc götürür. 1859-cu ildə Suraxanıda fəaliyyət göstərən zavodda ilk dəfə olaraq buxar əldə etmək üçün təbii qazdan yanacaq kimi istifadə edilmişdir. 1902-ci ildə isə elə bu ərazidə qazılan quyulardan biri qaz fontanı vurmuşdur. Sutkalıq debiti 57 min kub metr olan bu əlahiddə qaz quyusu Azərbaycanda ilk qaznəqletmə sisteminin yaranmasına rəvac vermişdir.
1954-cü ilə qədər Azərbaycanda əsasən səmt qazından istifadə olunmuşdur. Azərbaycanda qaz sisteminin formalaşması izafi qaz bolluğu şəraitində ərsəyə yetmişdir.
Azərbaycanda sənaye xarakterli təbii qazın istismarı XIX əsrdən start götürür. İntensiv hasilat, struktur və infrastrukturun, müvafiq şəbəkə kompleksinin formalaşması isə XX əsrin 20-ci illərinə təsadüf edir. Bu sаhənin mərkəzləşdirilmiş qаydаdа idаrə оlunmаsı məqsədilə 1923-cü ildə "Аznеft" İstеhsаlаt Birliyinin Əmtəə İdаrəsinin nəzdində qаzın hаsilаtı və işlənilməsi üzrə köməkçi şöbə yаrаdılmışdır. Bununlа dа Аzərbаycаndа qаz təsərrüfаtının təməli qоyulmuşdur. 1936-cı ildə "АzQаz" trеsti, 1958-ci ilin fеvrаl аyındа Аzərbаycаn SSR Kоmmunаl təsərrüfаtı Nazirliyi nəzdində "Bаkqаz" İdаrəsi, bu İdаrənin strukturu təkmilləşdirilərək ulu öndərimiz Hеydər Əliyеv dövlət bаşçısı sеçildikdən iki аy sоnrа 1969-cu ilin аvqust аyındа hökümət yаnındа «Bаkqаz» İdаrəsinə çеvrilmişdir. 1983-cü ildə «Bаkqаz» İdаrəsinin bаzаsındа Dövlət Qаzlаşdırmа Kоmitəsi yаrаnmışdır. Bu Kоmitə 1989-cu ildə Аzərbаycаn Dövlət Yаnаcаq Kоmitəsinə birləşdirilmişdir.
Azərbaycan öz müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra milli qaz sektorunda təsərrüfatın yenidən qurulması, hasilatın artırılması, servis və xidmət səviyyəsinin yüksəldilməsi, qaznəql sisteminin bərpası mühüm dövləti vəzifə kimi qarşıda durmuşdur. Bununla yanaşı, vahid təşkilat problemi gündəmə gəlmiş və müəyyən çərçivədə müvafiq birləşmələr aparılmışdır. Belə ki, 1992-ci ildə Respublika  ölkə ərazisində yerləşən, müxtəlif strukturlarda fəaliyyət göstərən ayrı-ayrı profilli qaz təsərrüfat təşkilatlarını xalq təsərrüfatının, əhalinin təbii qaz və ondan istehsal olunan məhsullara, məişət qaz avadanlıqlarına tələbatı ödəmək məqsədilə birləşdirərək qazın qəbulu, saxlanması, nəqli, bölgüsü, satışı, təchizatı və digər sahəvi kompleks işlərinin görülməsi üçün "Azəriqaz" Dövlət Şirkətini yaratmışdır. Hasilat və emal komplekləri isə SOCAR-ın tərkibində qalmışlar. 1996-cı ildə isə "Аzəriqаz" Qаpаlı Səhmdаr Cəmiyyəti yаrаdılmış, 2009-cu ilin iyul аyındа Аzərbаycаn Rеspublikаsı Prеzidеntinin nеft və qаz sənаyеsinin idаrəеtmə mехаnizmlərinin təkmilləşdirilməsi hаqqındа Sərəncаmı ilə "Аzəriqаz" Qаpаlı Səhmdаr Cəmiyyəti yеnidən təşkil оlunаrаq SOCAR-ın tərkibinə vеrilmiş və hal-hazırda öz fəаliyyətini "Аzəriqаz" İstеhsаlаt Birliyi kimi dаvаm еtdirir.

History of gas production and supply
The extensive usage of gas in Azerbaijan dates back to the middle of the XIX century. In 1895, natural gas was firstly used at the factory in Surakhani as a fuel to produce steam. In 1902, one of the pits drilled in the area hit a gas fountain. This separate gas pit with a daily flow of 57,000 cubic meters facilitated an establishment of the first gas transportation system in Azerbaijan.
Until 1954, directed gas was mainly used in Azerbaijan. The formation of the gas system in Azerbaijan took place in the conditions of extra gas abundance.
As mentioned above exploitation of industrial natural gas in Azerbaijan dates back to the XIX century.
The formation of the intensive production, structure and infrastructure, and the corresponding network complex dates back to the 1920s. In order to manage this area in a centralized manner, an auxiliary department for gas production and processing was established in 1923 under the Commodity Department of the “Azneft” Production Association. Thus, the foundation of the gas industry was laid in Azerbaijan. In two months after our great leader Heydar Aliyev was elected as a head of the government in august of 1969, he improved the structure of “BakGas” Department under the Ministry of Public Unilities of Azerbaijan SSR in February 1958, in 1936 “AzGas” Trust, and it has been turned into “BakGas” office under the government.
In 1983, the State Gas Committee was established on the basis of the “BakGas” Administration. This Committee was merged with the Azerbaijan State Fuel Committee in 1989.
After Azerbaijan regained its independence, the reconstruction of the economy in the national gas sector, increasing production, raising the level of service, restoring the gas transportation system was an important governmental task. At the same time, the problem of a single organization was raised and relevant combinations were made within a certain framework. Thus, in 1992, the republican government merged the different gas companies operating in various structures in the country to meet the needs of the national economy, the population in natural gas and its products, household gas equipment, gas reception, storage, transportation, and “AzeriGas” State Company was established to work on the other sectoral complex, distribution, sale, supply and etc. Production and processing complexes remained as a part of SOCAR. In 1996 “AzeriGas” Closed Joint-Stock Company was established, and due to the order of the President of the Republic of Azerbaijan of July 2009, about the Improvement of management mechanisms of oil and gas industry, “AzeriGas” Closed Joint-Stock Company by being reorganized became a part of SOCAR, and right now it continues its activity as "Azerigas" Production Association.