Təbii qaz təchizatı sistemi
Azərbaycan Respublikasında təbii qaz təchizatı sisteminin fəaliyyət istiqamətləri və daxili topdansatış bazarının quruluşu ilə buradan tanış ola bilərsiniz
• KateqoriyaTəbii qaz
Azərbaycan Respublikasının təbii qaz sisteminin fəaliyyət istiqamətləri
Təbii qazın hasilatı, istehsalı və emalı – bu istiqamətdə fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR), Azərbaycan Beynəlxalq Əməliyyat Şirkəti (ABƏŞ), əməliyyat şirkətləri və müştərək müəssisələr həyata keçirir.
Təbii qazın nəqli – ölkə daxilində hasil olunan, ölkəyə idxal olunan təbii qaz həcmlərinin qaz sisteminə qəbulu, habelə qaz paylayıcısı və iri istehlakçılara nəqli, həmçinin, ixrac üçün nəzərdə tutulan qaz həcmlərinin dövlətlərarası ölçü qovşaqlarına çatdırılması istiqamətində fəaliyyəti SOCAR-ın “Qaz İxrac” İdarəsi həyata keçirir.
Qazın alqısı, saxlanması, nəqli və topdansatışı – ölkə daxilində təbii qazın hasilatçılardan alınması, onun nəqli, saxlanması, paylayıcı və iri təbii qaz istehlakçılarına topdan satışı istiqamətində fəaliyyət SOCAR-ın “Qaz İxrac” İdarəsi  tərəfindən həyata keçirilir.
Qaz paylayıcısı – ölkə daxilində qaz paylayıcı şəbəkə ilə təbii qazın istehlakçılara çatdırılması və satışı istiqamətində fəaliyyəti “Azəriqaz” İB həyata keçirir. Qaz paylayıcısı olaraq “Azəriqaz” İB inhisarçıdır.
Azərbaycanın daxili topdansatış qaz bazarı
Nazirlər Kabinetinin 28 dekabr 2020-ci il tarixli qərarı ilə Azərbaycanda daxili bazarda təbii qazın 1 yanvar 2021-ci il tarixindən etibarən qaz istehsalçılarından satın alınması, onun nəqlinin, ölkədaxili paylayıcı və istehlakçılara satışının təşkil olunması Azərbaycan Respublikasının Dövlət Kontrakt Korporasiyası “Azərkontrakt” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinə həvalə edilmişdi.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Dövlət Kontrakt Korporasiyası “Azərkontrakt” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin ləğv edilməsi və bundan irəli gələn məsələlərin tənzimlənməsi haqqında” 17 oktyabr 2024-cü il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq, 1 dekabr 2024-cü il tarixindən etibarən “Azərkontrakt” ASC-nin Azərbaycan Respublikasında daxili bazarda təbii qazın qaz istehsalçılarından satın alınması, onun nəqlinin, ölkədaxili paylayıcı və istehlakçılara satışının təşkil olunması sahəsində səlahiyyətləri SOCAR tərəfindən həyata keçirilir.
Azərbaycanda istehlakçılara qazın paylanmasını “Azəriqaz” İB həyata keçirir. “Azəriqaz” İB qazı SOCAR-dan (“Qaz İxrac” İdarəsindən) topdansatış qiyməti ilə alır və onun daxili bazarda əhali və qeyri-əhali istehlakçılarına pərakəndə satışını təşkil edir.

Get acquainted with the structure of the gas supply network and the domestic wholesale market in Azerbaijan
Gas supply network and domestic wholesale market
How is the gas network built in Azerbaijan?
Production - The State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR), the Azerbaijan International Operating Company (AIOC), Operating Companies (OPCs) and Joint Ventures (JVs) are engaged in the production of natural gas;
Transportation - Gas transportation in Azerbaijan is carried out by SOCAR's Gas Export Department. Its activities include receiving gas from the Operating Companies (OPs) and Joint Ventures (JVs), Shah Deniz and ACG fields, delivering SOCAR's gas volumes to interstate metering stations for sale in foreign markets, and fulfilling service contracts.
Purchase and sale - Purchase, transportation, sale of natural gas in the domestic market of Azerbaijan from gas producers to domestic distributors and consumers is carried out by the State Contract Corporation of the Republic of Azerbaijan “Azerkontrakt” JSC (“Azerkontrakt” JSC).
Distribution - The distribution and sale of gas in the domestic market in Azerbaijan is carried out by Azerigas Production Association, which acts as a natural gas monopolist.
Azerbaijan's domestic wholesale gas market
By the decision of the Cabinet of Ministers dated December 28, 2020, the State Contract Corporation of the Republic of Azerbaijan entrusts Azercontract JSC to purchase natural gas in the domestic market from gas producers in Azerbaijan from January 1, 2021, organize its transportation and sale to domestic distributors and consumers. was made.
Gas distribution in Azerbaijan is carried out by Azerigas Production Association. Azerigas purchases gas from Azerkontrakt JSC at wholesale prices and organizes its retail sale to domestic and non-residential consumers in the domestic market.