EMTA-da Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı Proqramı çərçivəsində enerji, iqlim və ətraf mühit məsələləri ilə bağlı görüş olub
• Publikasiya tarixi2020-03-12 03:00:00
12 mart 2020-ci il tarixdə EMTA-nın baş ofisində Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı Proqramı çərçivəsində görüş keçirilib. Görüşün əsas məqsədi Avropa Komissiyasının Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrində enerji effektivliyi, bərpaolunan enerji, iqlim və ətraf mühitlə bağlı məsələləri ilə bağlı məsələlərin tədqiq edilməsi və ölkəmizdə bu istiqamətdəki fəaliyyətlə bağlı Avropa İttifaqına müvafiq tövsiyələrin hazırlanmasında Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (EMTA) təcrübəsinin öyrənilməsi olub.
Avropa Komissiyasının eksperti, Danimarka Enerji İdarəsinin baş məşvərətçisi Morten Sonderqaard qəbul üçün minnətdarlığını bildirərək Avropa İttifaqının müvafiq tədqiqatının məqsəd və vəzifələri barədə qısa məlumat verib. Missiya barədə kiçik təqdimat verdikdən sonra o, EMTA-nın əsas fəaliyyət istiqamətləri, tənzimlənən sahələr, tariflər və Azərbaycanda bərpaolunan enerjidən istifadənin perspektivləri ilə maraqlanıb.
Qonağı salamlayan Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi İdarə Heyəti sədrinin müavini Rövşən İsmayılov EMTA-nın təsis edilməsində əsas məqsəd, fəaliyyət göstərdiyi qısa dövr ərzində görülən əsas işlər, o cümlədən Agentliyin  institusional inkişaf istiqamətləri və perspektivləri, işlənilməkdə olan normativ hüquqi baza haqqında  barədə məlumat verib.
Tariflərin müəyyən edilməsi barədə verilən sualı cavablandırarkən İsmayılov kommunal sahədə qüvvədə olan tariflərin əsasən 2016-cı ildə qəbul edildiyini və bu müddət ərzində əhali üçün təbii qaz limitində dəyişikliklərin baş verdiyini qeyd edib. O, hal-hazırda Agentlik tərəfindən tənzimləmə sahəsinə aid yeni tarif metodologiyalarının işlənildiyini, o cümlədən bu istiqamətdə liberal bazar modelinə keçidlə bağlı tələbləri qarşılayan qabaqcıl təcrübənin əsas götürüldüyünü vurğulayıb.
Qonağın Agentliyin səlahiyyətlərinin su, məişət tullantıları və çirkab sularla bağlı məsələlərin tənzimlənməsi istiqamətində artırılması perspektivləri ilə bağlı sualına cavab olaraq Rövşən İsmayılov hazırda qanunla sadəcə 3 istiqamətin – elektrik və istilik enerjisi, habelə təbii qazın tənzimlənməsinin mümkün olduğunu, lakin səlahiyyətlərin genişləndirilməsinin müvafiq strateji yol xəritəsi çərçivəsində mümkün olduğunu ifadə edib.
Morten Sonderqaard “yaşıl” tarif, külək və günəş enerjisinin şəbəkəyə daxil edilməsinin şərtləri ilə maraqlanıb. O, bərpaolunan enerjinin əhəmiyyəti, buna uyğun yeni tikinti normaları və tələblərinin vacibliyi, enerjiyə qənaətdən əldə edilən səmərə və buna misal olaraq nümayəndəsi olduğu qurumun Malayziya təcrübəsindən danışıb.
EMTA İdarə Heyətinin sədrinin müavini Rövşən İsmayılov alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrinin əhəmiyyətini, qabaqcıl Avropa təcrübəsinin tətbiqi, ölkənin energetika sahəsinə xarici investorların cəlb edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Qarşılıqlı fikir mübadiləsi şəraitində keçən görüş əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi barədə razılaşmanın əldə edilməsi ilə başa çatıb.

On March 12, 2020, a meeting was held at the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA) headquarters within the framework of the European Union's Eastern Partnership Program. The main purpose of the meeting was to study the issues of the European Commission related to energy efficiency, renewable energy sources, climate and the environment in the Eastern Partnership countries, as well as to study the experience of the AERA in preparing relevant recommendations for the EU.
European Commission expert Morten Sondergaard, Chief Adviser to the Danish Energy Authority, thanked for the reception and informed about the goals and objectives of the relevant EU study. After a short presentation on his mission, he was interested in the main directions of AERA activities, regulated areas, tariffs and prospects for the use of renewable energy sources in Azerbaijan.
Welcoming the guest, Deputy Chairman of the AERA Rovshan Ismayilov informed about the main goal of AERA, about the work done in a short period, including the directions and prospects of the Agency's institutional development and the existing regulatory framework.
Answering the question about setting tariffs, Ismayilov noted that the current tariffs in the housing and utilities sector were adopted mainly in 2016, and during this period there were changes in the natural gas limit for the population. He noted that the Agency is currently developing new tariff methods in the field of regulation, as well as best practices that meet the requirements of the transition to a liberal market model in this area.
Answering the guest's question about the prospects for increasing the powers of the Agency for Regulation of Water Supply, Domestic Waste and Wastewater, Rovshan Ismayilov said that currently the law regulates only three areas - electricity and heat, as well as natural gas, but the expansion of powers is possible within the framework of the relevant strategic roadmap.
Morten Sondergaard was interested in the "green" tariff, the conditions for the inclusion of wind and solar energy in the network. He spoke about the importance of renewable energy sources, the importance of new building standards and requirements, the benefits of energy saving and the Malaysian experience of the organization he represents.
Deputy Chairman of the Board of AERA Rovshan Ismailov emphasized the importance of alternative and renewable energy sources, the application of the best European practices, the importance of attracting foreign investors to the country's energy sector.