Hal-hazırda Azərbaycan Respublikasının elektrik enerjisi bazarı şaquli inteqrə olunmuş inhisarçılıq xüsusiyyətinə malikdir.
Səhmləri tam şəkildə dövlətə məxsus olan “Azərenerji” ASC elektrik enerjisinin istehsalçısı və ötürücüsü olaraq şaquli inteqrə olunmuş inhisarçılıq xüsusiyyətinə malik elektrik enerjisi bazarının əsas iştirakçısıdır.
Dövlətə məxsus elektrik stansiyalarının idarəedicisi olaraq “Azərenerji” ASC ümumilikdə ölkədə elektrik enerjisinə olan tələbatın qarşılanması üçün lazım olan elektrik enerjisinin 90 faizə qədərinin istehsalını həyata keçirir.
“Azərenerji” ASC sistemtəşkiledici 110 kilovolt və ondan yuxarı gərginlikli elektrik veriliş xətləri, onlara aid yarımstansiyalar və dispetçer idarəetmə vasitələrinin sahibi olaraq ötürücü sistem operatoru funksiyasını həyata keçirir.
Ötürücü sistem operatoru qismində “Azərenerji” ASC elektrik enerjisinin idxalı-ixracı və qonşu dövlətlərin enerjisistemləri ilə paralel iş və enerji mübadiləsi məsələləri ilə bağlı fəaliyyətləri həyata keçirir.
Vahid alıcı (bazar operatoru) qismində “Azərenerji” ASC dövlət mülkiyyətində olan elektrik stansiyalarından və bir neçə özəl elektrik stansiyasından elektrik enerjisinin alınmasını, həmçinin tranzit ötürülməsini həyata keçirir.
Elektrik enerjisinin topdan satıcısı qismində “Azərenerji” ASC aldığı elektrik enerjisini paylayıcı olaraq “Azərişıq” ASC-yə satır.
Elektrik enerjisinin pərakəndə satıcısı qismində “Azərenerji” ASC bilavasitə ötürücü elektrik şəbəkə sisteminə qoşulmuş məhdud sayda bir-neçə iri istehlakçıya elektrik enerjisi satır.
“Azərişıq” ASC 110 kilovoltluq dalan xətləri də daxil olmaqla 110 kilovolta qədər paylayıcı elektrik xətləri və onlara aid yarımstansiyalar və dispetçer idarəetmə vasitələrinin sahibi olaraq paylayıcı sistem operatoru və təchizatçı funksiyalarını həyata keçirir.
Eyni zamanda tabeçiliyində 3 külək elektrik stansiyası fəaliyyət göstərir və bilavasitə paylayıcı şəbəkə sisteminə qoşulmuş bir-neçə elektrik stansiyasından elektrik enerjisini alır və (və ya) paylayıcı sistem üzərindən tranzit ötürülməsini həyata keçirir.
Özəlləşdirmə: Özəlləşdirmənin II Dövlət Proqramı çərçivəsində 4 Kiçik Su Elektrik Stansiyası özəlləşdirilib və hal-hazırda bu stansiyalar aktiv bazar iştirakçısı olmaqla yanaşı özəlləşdirmədən sonrakı fəaliyyəti yalnız özəl investisiyalar hesabına həyata keçirilir.
Yeni investisiyalar: Müstəqillik bərpa olunandan sonra özəl investisiyalar hesabına kiçik su elektrik stansiyaları və bərpa olunan enerji mənbələri əsaslı elektrik stansiyaları istismara verilib. Bərpa olunan enerji mənbələrinin ümumi qoyuluş gücündə payının 2030-cu ilə qədər 30%-ə çatdırılması hədəflənib.
Aktiv istehlakçı: Öz tələbatını təmin etmək üçün bir-neçə elektrik stansiyası fəaliyyət göstərir ki, onların bəziləri ötürücü və ya paylayıcı elektrik şəbəkəsinə qoşulub. Eyni zamanda ada rejimində fəaliyyət göstərən aktiv istehlakçı da vardır.

Structure of the electricity market in the Republic of Azerbaijan
Currently, there is a vertically integrated monopoly in the electricity market of the Republic of Azerbaijan.
For almost 20 years, relations in the electricity market have been governed by the terms of the agreement between the participants.
"Azerenergy" OJSC
"Azerenergy" OJSC, whose shares are wholly owned by the state, is a major player in the electricity market with a vertically integrated monopoly as a producer and transmitter of electricity.
As the manager of state-owned power plants, "Azerenergy" OJSC produces, in general, about 90 percent of the electricity needed to meet the country's electricity needs.
"Azerenergy" OJSC performs the functions of a transmission system operator as the owner of system transmission lines with a voltage of 110 kV and above, their substations, and dispatch control facilities.
As a transmission system operator, "Azerenergy" OJSC carries out activities related to the import-export of electricity and parallel work with the energy systems of neighboring countries and energy exchange.
As a wholesaler of electricity, "Azerenergy" OJSC sells the purchased electricity to "Azerishig" OJSC as a distributor.
As an electricity retailer, "Azerenergy" OJSC sells electricity to a limited number of large consumers directly connected to the transmission network.
"Azerishig" OJSC
"Azerishig" OJSC performs the functions of a distribution and supply system operator as the owner of power distribution lines up to 110 kV, including 110 kV submarine lines, and associated substations and control rooms.
At the same time, 1 wind farm operates under its auspices and receives electricity from several power plants directly connected to the distribution network system and (or) in transit through the distribution system.
Privatization: Four small HPPs were privatized under the Second State Privatization Program and these plants are now active market participants and their post-privatization activities are carried out only through private investment.
New Investments: After the restoration of independence, several small power plants entered the market through private investment.
Active consumer: There are several power plants to meet their needs, some of which are connected to the transmission or distribution network. At the same time, there is an active consumer operating in island mode.