Azərbaycanda enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi, istehlak olunan enerjinin hesablanması və istehlakçıların məlumatlandırılması ilə bağlı məlumatlarla buradan tanış ola bilərsiniz
Enerji səmərəliliyi
• KateqoriyaElektrik enerjisi
Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında qanunvericilik
Azərbaycanda enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi, "Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında" qanun ilə, eləcə də Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələr, energetika sahəsini tənzimləyən Azərbaycan Respublikasının qanunları, energetika və enerji resurslarından səmərəli istifadə sahəsində münasibətləri tənzimləyən Azərbaycan Respublikasının digər normativ hüquqi aktları ilə tənzimlənir.
Enerji resurslarından səmərəli istifadə nə deməkdir?
Enerji resurslarından səmərəli istifadə ətraf mühitə texnogen təsirin azalması şərtilə enerji resurslarının (enerjinin) iqtisadi cəhətdən daha faydalı istifadəsini nəzərdə tutur.
İstehlak olunan enerjinin hesablanması və istehlakçıların məlumatlandırılması
• Enerji təchizatçıları elektrik enerjisi, təbii qaz, mərkəzi isitmə və soyutma təchizatı və isti su istehlakçılarını ağıllı sayğaclarla təchiz edir;
• Enerji təchizatçıları mövcud sayğaclar zədələndiyi və ya onların dəyişdirilməsi zərurəti yarandığı hallarda da istehlakçıları ağıllı sayğaclarla təmin edir;
• Binaların istilik enerjisi ilə təchizatı mərkəzləşdirilmiş qaydada həyata keçirildikdə qoşulma nöqtəsində istilik və isti su sayğacı quraşdırılır;
• İstilik enerjisini ölçmək üçün istehlakçıların ağıllı sayğaclardan istifadəsi texniki cəhətdən mümkün və ya iqtisadi cəhətdən səmərəli olmadığı hallarda, istilik enerjisinin təchizatçısı öz hesabına istilik enerjisi istehlakının ölçülməsi məqsədilə istilik nəzarət cihazlarını və istilik xərclərinin istilik istifadə miqdarına bağlı olaraq bölgüsünü təmin edən sistemləri quraşdırır.
Məlumatların istehlakçılara çatdırılması və qorunması
Enerji təchizatçısı istehlakçıların istehlak olunmuş enerjiyə dair aşağıdakı məlumatlara əlçatanlığını təmin edir:
• Ən azı son 3 ili əhatə edən və mütəmadi təqdim olunan hesabat dövrlərinə uyğunlaşdırılmış istehlak məlumatları;
• Ağıllı sayğacdan müasir internet şəbəkəsi vasitəsilə ötürülən və ya sayğacın interfeysindən əldə edilən istənilən müddət (ay və il) üzrə istehlak məlumatları.
Enerji təchizatçısı:
• İstehlak edilən enerji haqqında məlumatları istehlakçıya və istehlakçının razılığı ilə enerji effektivliyi xidməti icraçısına mütəmadi, asanlıqla başa düşülən və analoji dövrlə müqayisə etmə imkanı verən formada təqdim edir;
• İstehlakçılara enerji istehlakı üzrə məlumatların elektron formada göndərilməsi imkanının yaradılmasını, həmçinin istehlakçıların sorğusu əsasında onlara istehlak etdikləri enerjiyə dair aydın və başa düşülən izahın verilməsini təmin edir;

Get acquainted with the information on the efficient use of energy resources and energy efficiency in Azerbaijan, the calculation of energy consumption and consumer information, energy saving and energy-consuming household appliances here
Energy efficiency
• CategoryElectricity
Legislation on energy efficiency and energy efficiency
Rational use and energy efficiency of energy resources in Azerbaijan, the Law "On energy efficiency", as well as international agreements to which the Republic of Azerbaijan is a party, laws of the Republic of Azerbaijan regulating the energy sector, other regulated by normative legal acts.
What is efficient use of energy resources?
The rational use of energy resources implies more economical use of energy, provided that the anthropogenic impact on the environment is reduced.
Calculation of energy consumption and informing consumers
• Energy suppliers provide consumers with smart meters for electricity, natural gas, central heating and cooling;
• Energy suppliers provide smart meters to consumers even if existing meters are damaged or need to be replaced;
• When the heat supply of buildings is carried out in a centralized manner, heat and hot water meters are installed at the connection point;
• Where it is not technically feasible or economically feasible for consumers to use smart meters to measure heat, the heat supplier shall install thermal control devices at its own expense and systems that distribute heating costs according to the amount of heat used.
Data delivery and protection to consumers
The energy supplier ensures that consumers have access to the following information about the energy consumed:
• Consumption data covering at least the last 3 years and regularly updated for reporting periods;
• Consumption data for any period (month and year) transmitted from the smart meter via the modern Internet network or obtained from the meter interface.
Power supplier:
• Provides information on consumed energy to the consumer and, with the consent of the consumer, to the energy efficiency service executor in a regular, easily understood and comparable form;
• Provides consumers with the opportunity to send information on energy consumption in electronic form, as well as to provide them with a clear and understandable explanation of the energy consumed on the basis of consumer inquiries;