“Agentlikdə gənc mütəxəssislərə göstərilən dəstək və onların peşəkar inkişafına verilən önəm məni işimdə həvəsləndirən əsas amillərdir”
“Karyera bloqu”nun budəfəki müsahibi Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (EMTA) ən gənc əməkdaşı – Enerji sahəsində liberallaşdırma və investisiyaların cəlb edilməsi şöbəsinin mütəxəssisi Fidan Həsənovadır. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında “Kompüter elmləri” ixtisası üzrə bakalavr, Bakı Ali Neft Məktəbində isə İsveçrənin UBİS (University of Business Innovation and Sustainability) universiteti ilə birgə həyata keçirilən MBA proqramının “Layihələrin idarə edilməsi” ixtisası üzrə magistr təhsili alıb. Bununla yanaşı, Böyük Britaniyanın Leicester Universitetində “Risk, böhran və fəlakətlərin idarə edilməsi” ixtisası üzrə ikinci magistr təhsilini qiyabi formada davam etdirir.
EMTA-da əmək fəaliyyətinə 2023-cü ildə köməkçi mütəxəssis kimi başlayan Fidan Həsənova hazırda mütəxəssis vəzifəsində çalışır.
EMTA-dakı fəaliyyətinizi necə təsvir edərdiniz?
Agentlikdə əsas fəaliyyətim işlədiyim şöbənin əsasnaməsinə uyğun olaraq, müvafiq sahədə qanunvericilik aktları, inkişaf konsepsiyaları, məqsədli proqramlar, habelə beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla investisiya mühitinin əlverişliliyinin artırılması, istehsalın diversifikasiyası və investisiyaların cəlb edilməsi ilə bağlı stimullaşdırıcı mexanizmlərə dair təkliflərin hazırlanmasında, energetika sahəsində bazarın liberallaşması üçün tədbirlərin görülməsində iştirak etmək, eyni zamanda digər tədbirlərin həyata keçirilməsindən ibarətdir.
Əlavə olaraq qeyd etmək istərdim ki, sahə üzrə texnologiyaların sürətli inkişafını və yeni beynəlxalq yanaşmaların formalaşdığını nəzərə alaraq, bu istiqamətdə tendensiyalarla ayaqlaşmaq üçün mütəmadi özünü inkişaf da gündəlik fəaliyyətimin bir hissəsidir.
İşinizin ən sevdiyiniz tərəfləri nələrdir?
İşimin ən sevdiyim tərəflərindən biri Agentlikdə mövcud olan yüksək səviyyədə kollektiv iş birliyidir. Bu birlik həm kadrların inkişafına zəmin yaradır, həm də onlar arasında müsbət qarşılıqlı münasibətlərin formalaşmasına kömək edir.
Hal-hazırda energetika sektoru yeni texnologiyaların tətbiqi ilə mütəmadi dəyişən standartlarla dinamik bir mühit təqdim edir və bu mühitdə işləmək mənə həm enerji sektorunda baş verən yenilikləri daha yaxından izləmək, həm də bu yeniliklərin bizim iş proseslərimizə necə inteqrasiya oluna biləcəyini öyrənmək imkanı verir. Qabaqcıl beynəlxalq qurumlarla əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsi çərçivəsində müvafiq sahədə inkişaf perspektivlərini öyrənmək, ölkəmizdə energetika sahəsində aparılan islahatlar fonunda sağlam rəqabət mühitli enerji bazarının yaradılması proseslərinə töhfə verən layihələrdə iştirak etmək imkanımın olması mənim üçün işimin üstün cəhətlərindəndir.
Çalışdığınız sahədə karyera qurmaq istəyən şəxs hansı bacarıqlara sahib olmalıdır?
Müasir dövrdə enerji keçidi ilə bağlı sürətlə yenilənən texnologiyaları nəzərə alaraq, bu sahədə çalışmaq istəyənlər liberallaşdırma prinsiplərinin tətbiqi və bazar münasibətlərinin effektiv təşkili sahələrində qabaqcıl təcrübə ilə maraqlanmalı, eyni zamanda investisiya mühitinin dinamikasının və risklərinin təhlili üçün analitik düşüncə qabiliyyətinə və müəyyən qədər texniki biliklərə malik olmalıdırlar. Bununla yanaşı, qarşıya qoyulmuş tapşırıqların icrasında innovativ yanaşmaların tətbiqi ilə kompleks həllərin təklifi və xarici dil bilikləri kimi bacarıqlar da bu sahədə karyera qurmaq istəyənlər üçün yardımçı olacaqdır.
Sizi öz işinizi daha yaxşı icra etməyə həvəsləndirən amillər hansılardır?
Agentlikdə gənc mütəxəssislərə göstərilən dəstək və onların peşəkar inkişafına verilən önəm məni işimdə həvəsləndirən əsas amillərdir. Bu da hər bir mütəxəssisin öz potensialını tam şəkildə reallaşdırmasına imkan yaradır və dəyərli təcrübə qazanmaqda mühüm rol oynayır.
Ölkəmizdə energetika sahəsində aparılan islahatlar çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərdə kiçik də olsa töhfə vermək imkanımın olması məni işimə məsuliyyətlə yanaşmağa və qarşımda duran tapşırıqları yüksək səviyyədə icra etməyə sövq edir.
Enerji sektoru kimi dinamik və daim inkişaf edən bir sahədə işləmək mənim üçün yeniliklərə uyğunlaşmaq, yeni biliklər əldə etmək və öz peşəkar bacarıqlarımı daha da inkişaf etdirmək üçün geniş imkanlar yaradır. Bu, mənim işimə olan həvəsimi artırır və məni işimdə daha yüksək uğurlar əldə etməyə ruhlandırır.

“The support provided to young professionals within the Agency and the emphasis placed on their professional growth are the primary factors that motivate me in my work.”
This edition of the Career Blog features Fidan Hasanova, the youngest employee of the Azerbaijan Energy Regulatory Agency (AERA). She currently serves as a Specialist in the Department of Energy Sector Liberalization and Investment Attraction. Fidan holds a Bachelor’s degree in Computer Science from the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, and a Master’s degree in Project Management from the MBA program taught at the Baku Higher Oil School jointly with the University of Business Innovation and Sustainability (UBIS), Switzerland. Additionally, she is pursuing a second Master’s degree in Risk, Crisis, and Disaster Management by distance learning at the University of Leicester, the United Kingdom.
Fidan joined AERA in 2023 as an Assistant Specialist, and currently holds the position of Specialist.
How would you describe your role at AERA?
As per the regulations of my department, my primary responsibilities at the Agency include drafting proposals for incentive mechanisms aimed at enhancing the investment climate, diversifying production, and attracting investments, taking into account the relevant legislative acts, development concepts, targeted programs and international best practices. I also participate in executing measures aimed at liberalizing the energy market, along with implementation of other initiatives.
Given the rapid development of technologies and emergence of new international approaches, regular self-development is an integral part of my daily routine. This helps me keep up with the latest trends in our field.
What aspects of your job do you enjoy the most?
One of the most thrilling aspects of my job is the strong teamwork prevailing at the Agency. This unity fosters personnel development and positive interpersonal relationships among our employees.
Due to the advent of new technologies, the energy sector now offers a dynamic environment with constantly changing standards. Working in this environment enables me to closely monitor industry innovations and explore their integration into our operational processes. Meanwhile, cooperation and knowledge-sharing with leading international institutions enable me to explore the development prospects within my field and to participate in projects that contribute to shaping a healthy competitive energy market against the backdrop of energy sector reforms in our country.
What skills are essential for someone aspiring to pursue a career in your field?
Considering the rapidly evolving technologies associated with energy transition, individuals aspiring to work in this field should have an interest in exploring the advanced expertise in utilization of liberalization principles and efficient organization of market dynamics. Furthermore, they need to demonstrate analytical thinking capabilities and technological knowledge to effectively assess investment environment dynamics and associated risks. Additionally, proficiency in applying innovative solutions and foreign language fluency can greatly benefit those eyeing to build a career within this field.
What motivates you to excel in your work?
The support provided to young professionals within the Agency and the emphasis placed on their professional growth are the primary factors that motivate me in my work.
This enables each specialist to realize their full potential and plays a crucial role in accumulating invaluable experience.
The chance to contribute, even in a small capacity, to the initiatives within our country’s energy sector reforms serves as a driving force for me to approach my work with due diligence and execute my tasks to the best of my abilities.
Working in the dynamic and constantly developing energy sector gives me wide opportunities to adapt to innovations, gain new knowledge, and enhance my professional skills. This drives my enthusiasm for the work and inspires me towards greater achievements.